EOC Rahvavõistlus 4.-7.august 2022
1.day - Lühirada / Middle Distance
04.08.2022 Põlula (Marko Süld)
2.day - Sprint
05.08.2022 Rakvere (Marek Karm)
3.day - Shortened Long Distance
06.08.2022 Põlula (Lauri Malsroos)
M10TR  M12  M14  M16  M18  M20  M21A  M21B  M21E  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M75  M80  M8NR 
W10TR  W12  W14  W16  W18  W20  W21A  W21B  W21E  W35  W40  W45  W50  W55  W60  W65  W70  W75  W80  W8NR 

M10TR
1. 1399m 6KP Tugirada /Assisted course
2. 900m 8KP Tugirada /Assisted course
3. 1399m 7KP Tugirada /Assisted course
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Holger Kruusmaa           Estonia         00:42.53     00:42.53 00:17.27(1)    00:06.38(1)    00:18.48(1)      
     2. Amit Verbin               Israel          01:18.45       +35:52 00:31.05(2)    00:09.04(3)    00:38.36(2)      
        Sixten Flordal            Sweden          DQ                    MP             00:07.27(2)    MP               
        Svante Flordal            Sweden          DQ                    MP             00:09.36(4)    00:44.06(3)      
        Hendrik Avaste            Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
M12
1. 1699m 7KP
2. 1300m 11KP
3. 1899m 8KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Joosep Tali               Estonia         01:35.56     01:35.56 00:36.53(2)    00:07.58(2)    00:51.05(4)      
     2. Olle Zetterberg           Sweden          01:43.32        +7:36 00:51.57(3)    00:09.51(4)    00:41.44(3)      
        Lukas Lillelaid           Estonia         DNF                   00:35.05(1)    00:07.30(1)    DNS              
        Joosep Esta               Estonia         DNF                   DNS            00:09.31(3)    00:30.13(1)      
        Georg Sebastian Vaikjärv  Estonia         DQ                    DNS            DNS            MP               
        Matis Mändmets            Estonia         DQ                    DNS            DNS            MP               
        Väinö Naakka              Finland         DQ                    MP             DQ             00:32.05(2)      
        Andre Leopard             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Aksel Avaste              Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
M14
1. 1899m 9KP
2. 2200m 12KP
3. 2500m 10KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Kardo Kutti               Estonia         00:53.34     00:53.34 00:17.56(1)    00:12.37(3)    00:23.01(1)      
     2. Erik Marten Zernant       Estonia         01:02.35        +9:01 00:28.57(3)    00:09.56(1)    00:23.42(2)      
     3. Hlib Kozlovskyi           Ukraine         01:24.30       +30:56 00:38.48(4)    00:11.26(2)    00:34.16(4)      
     4. Idan Verbin               Israel          02:23.43       +90:09 01:14.50(5)    00:15.29(5)    00:53.24(6)      
     5. Erik Balck                Sweden          02:38.41      +105:07 01:21.01(6)    00:18.14(7)    00:59.26(7)      
        Paul Aares Fjodorov       Estonia         DNF                   00:23.06(2)    DNS            00:24.42(3)      
        Markus Samuel Vaikjärv    Estonia         DNF                   DNS            DNS            00:42.46(5)      
        Artem Prykhodko           Estonia         DQ                    MP             00:14.57(4)    MP               
        Rasmus Uibo               Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS              
        Juhan Mahla               Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS              
        Henrik Kärner Grooss      Denmark         DQ                    MP             00:16.31(6)    01:22.01(8)      
M16
1. 2200m 12KP
2. 2899m 16KP
3. 5000m 13KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Bert Joosep Panker        Estonia         01:29.36     01:29.36 00:32.33(3)    00:13.57(1)    00:43.06(1)      
     2. Erik Palm                 Sweden          01:49.12       +19:36 00:25.32(2)    00:15.47(3)    01:07.53(3)      
     3. Karl-Markus Janno         Estonia         01:58.45       +29:09 00:36.00(4)    00:18.48(11)   01:03.57(2)      
     4. Artem Zhukovskyi          Ukraine         02:08.26       +38:50 00:43.46(7)    00:16.38(4)    01:08.02(4)      
     5. Siim Pello                Estonia         02:11.16       +41:40 00:42.40(6)    00:17.59(9)    01:10.37(5)      
     6. Kaspar Mathias Korrol     Estonia         02:14.10       +44:34 00:38.01(5)    00:19.14(12)   01:16.55(7)      
     7. Kaspar Annus              Estonia         02:29.31       +59:55 00:58.28(9)    00:16.41(5)    01:14.22(6)      
     8. Indrek Karja              Estonia         02:42.55       +73:19 00:59.21(10)   00:17.55(8)    01:25.39(9)      
        Raiko Alliksaar           Estonia         DNF                   DNS            00:17.15(7)    DNS              
        Pärtel Külvik             Estonia         DQ                    00:24.33(1)    MP             DNS              
        Hugo Zetterberg           Sweden          DQ                    00:51.08(8)    00:17.13(6)    MP               
        Laur-Rogert Sulg          Estonia         DQ                    MP             00:18.25(10)   MP               
        Niklāvs Dravants          Latvia          DQ                    MP             00:15.35(2)    01:25.14(8)      
        Keishi Irie               Japan           DQ                    01:02.37(11)   MP             MP               
        Kerto Kaasiku             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
M18
1. 3299m 13KP
2. 3100m 17KP
3. 6500m 15KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Kurmet Kutti              Estonia         01:58.53     01:58.53 00:41.33(1)    00:16.39(6)    01:00.41(1)      
     2. Edvards Zvirgzdiņš        Latvia          02:08.19        +9:26 00:45.09(3)    00:16.06(3)    01:07.04(2)      
     3. Onni Vepsäläinen          Finland         02:11.30       +12:37 00:41.44(2)    00:17.47(7)    01:11.59(4)      
     4. Emīls Saulīte             Latvia          02:15.38       +16:45 00:48.17(5)    00:16.30(4)    01:10.51(3)      
        Maarius Kotsulim          Estonia         DNF                   Over time      00:20.14(9)    DNS              
        Chris Marcus Krahv        Estonia         DNF                   00:46.28(4)    00:13.44(1)    DNS              
        Timo Kudre                Estonia         DNF                   01:28.58(6)    DNS            DNS              
        Henri Perillus            Estonia         DNF                   DNS            00:19.24(8)    DNS              
        Renno Merenäkk            Estonia         DNF                   DNS            00:14.22(2)    DNS              
        Ossi Priks                Estonia         DNF                   DNS            00:16.31(5)    DNS              
        Renars Grasis             Latvia          DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Lukass Silins             Latvia          DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Bruno Sterns              Latvia          DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Audris Odo Vitolins       Latvia          DNS                   DNS            DNS            DNS              
M20
1. 3700m 15KP
2. 3500m 22KP
3. 7400m 16KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
        Artur Soo                 Estonia         DNF                   01:08.51(2)    DNS            DNS              
        Oliver Annus              Estonia         DNF                   01:11.40(3)    DNS            01:44.22(2)      
        Mihkel Mahla              Estonia         DNF                   00:52.05(1)    DNS            DNS              
        Adomas Traubas            Lithuania       DNF                   DNS            00:20.30(1)    01:30.38(1)      
M21A
1. 3700m 15KP
2. 3100m 17KP
3. 7400m 16KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Oliver Kütt               Estonia         02:19.34     02:19.34 00:49.11(1)    00:17.59(3)    01:12.24(1)      
     2. Johannes Heinsoo          Estonia         02:29.16        +9:42 00:51.49(2)    00:18.47(4)    01:18.40(2)      
        Aivaras Narbutaitis       Estonia         DNF                   Over time      00:22.10(6)    DNS              
        Riho Klement              Estonia         DNF                   01:23.45(3)    00:17.43(2)    Over time        
        Anthony Clerton           France          DNF                   DNS            DNS            Over time        
        Martin Viljasaar          Estonia         DNF                   DNS            00:22.56(7)    DNS              
        Janis Gächter             Switzerland     DQ                    MP             00:13.29(1)    DNS              
        Andreas Ellervee          Estonia         DQ                    DNS            DQ             DNF              
        Marcel Pflock             Germany         DQ                    MP             00:21.26(5)    MP               
        Valdis Jomants            Estonia         DQ                    DNF            DQ             DNS              
        Michael Imhof             Switzerland     DNS                   DNS            DNS            DNS              
M21B
1. 2200m 10KP
2. 2200m 12KP
3. 5000m 13KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Aleksei Spiridonov        Estonia         02:06.30     02:06.30 00:36.22(1)    00:12.44(1)    01:17.24(1)      
        Urmo Kiviselg             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
M21E
1. 5500m 23KP
2. 3899m 25KP
3. 8599m 18KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Anton Kuukka              Finland         01:58.16     01:58.16 00:45.53(1)    00:17.36(1)    00:54.47(1)      
     2. Vesa Taanila              Finland         02:13.23       +15:07 00:47.23(2)    00:19.26(5)    01:06.34(5)      
     3. Matīss Saulīte            Latvia          02:26.04       +27:48 01:04.38(8)    00:17.51(2)    01:03.35(3)      
     4. Juho Westerlund           Finland         02:26.46       +28:30 01:01.24(7)    00:19.33(6)    01:05.49(4)      
     5. Jaakko Laine              Finland         02:26.50       +28:34 00:57.31(4)    00:21.41(15)   01:07.38(7)      
     6. Ville Lampinen            Finland         02:34.19       +36:03 00:59.56(5)    00:21.26(14)   01:12.57(9)      
     7. Kalle Liukkonen           Finland         02:37.37       +39:21 01:00.37(6)    00:21.22(11)   01:15.38(14)     
     8. Karol Galicz              Poland          02:39.32       +41:16 01:05.04(9)    00:20.34(10)   01:13.54(13)     
     9. Kristjan-Martin Kirjanen  Estonia         03:07.40       +69:24 01:06.09(10)   00:23.53(17)   01:37.38(19)     
        Scott Collier             Great Britain   DNF                   Over time      00:23.45(16)   01:53.49(22)     
        Duncan Birtwistle         Great Britain   DNF                   DNS            00:19.12(4)    01:26.01(18)     
        Yosuke Yagami                             DNF                   DNS            00:25.54(18)   DNS              
        Rasmus Alen               Finland         DNF                   DNS            DNS            01:47.28(21)     
        Mikko Hölli               Finland         DNF                   00:57.25(3)    00:20.15(8)    DNS              
        Duncan Currie             Australia       DNF                   DNF            00:33.59(19)   DNS              
        Alar Kume                 Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:18.52(15)     
        Oliver Annus              Estonia         DNF                   DNS            00:20.28(9)    DNS              
        Kerrin Rattray            Australia       DNF                   DNS            DNS            01:09.41(8)      
        Ollipekka Heikkilä        Finland         DNF                   DNS            DNS            01:07.07(6)      
        Tero Heikkilä             Finland         DNF                   DNS            DNS            01:19.43(16)     
        Samuli Salmenoja          Finland         DNF                   DNS            00:42.37(20)   01:13.04(11)     
        Rainer Kujaöa             Finland         DNF                   DNS            DNS            01:12.57(9)      
        Martin Vilismäe           Estonia         DNF                   DNS            00:19.38(7)    DNS              
        Kustu Künnapas            Estonia         DNF                   DNS            00:21.24(12)   DNS              
        Uldis Klepers             Latvia          DQ                    MP             00:19.08(3)    01:24.23(17)     
        Hannes Poolamets          Estonia         DQ                    MP             DNS            01:13.07(12)     
        Toby Lang                 Australia       DQ                    MP             00:21.24(12)   01:37.41(20)     
        Raino Leopard             Estonia         DQ                    DNS            DQ             DNS              
        Lauri Syrjäläinen         Finland         DQ                    DNS            DNS            MP               
        Veli Kangas               Finland         DQ                    MP             DQ             00:57.13(2)      
        Ludek Finstrle            Czech Republic  DQ                    Over time      DNS            MP               
        Oleg Koshik               Estonia         DQ                    DNS            MP             DNS              
        Sergei Rjabõshkin         Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Olle Ilmar Jaama          Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Arti Albert               Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Olli-Pekka Koistinen      Finland         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Raino Leopard             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Sander Nahkor             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Allan Roosimägi           Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Nauris Neimanis           Latvia          DNS                   DNS            DNS            DNS              
M35
1. 3700m 15KP
2. 3500m 22KP
3. 7400m 16KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Taivo Tali                Estonia         02:46.05     02:46.05 00:57.29(1)    00:22.00(5)    01:26.36(2)      
        Michael Raer              Estonia         DNF                   Over time      00:21.41(4)    01:45.45(5)      
        Marko Teder               Estonia         DNF                   DNS            00:20.48(3)    01:32.24(3)      
        Margus Mäll               Estonia         DNF                   DNS            00:20.47(2)    01:35.51(4)      
        Taavi Tambur              Estonia         DNF                   DNS            00:20.09(1)    DNS              
        Ragnar Kruusla            Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:19.47(1)      
        Priit Transtok            Estonia         DQ                    DNS            00:24.27(6)    MP               
        Sławomir Ptak             Poland          DQ                    01:29.26(2)    DQ             Over time        
        Ahti Raba                 Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Koit Uus                  Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
M40
1. 3299m 13KP
2. 3500m 22KP
3. 7400m 16KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Tõnu Lillelaid            Estonia         02:12.14     02:12.14 00:40.10(1)    00:16.54(1)    01:15.10(1)      
     2. Kristjan Gans             Estonia         02:24.42       +12:28 00:43.05(3)    00:22.05(3)    01:19.32(2)      
        Kaarel Kallas             Estonia         DNF                   00:41.55(2)    DNS            DNS              
        Alar Alajaan              Estonia         DNF                   01:18.37(4)    00:24.18(4)    Over time        
        Mairo Kirss               Estonia         DNF                   DNS            00:19.08(2)    DNS              
        Edijs Šmits               Latvia          DNF                   DNS            DNS            01:38.42(4)      
        Aares Fjodorov            Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:36.23(3)      
        Kert Lindeberg            Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:50.17(5)      
        Tauno Murakas             Estonia         DNF                   DNS            00:25.19(5)    DNS              
        Raino Leopard             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
M45
1. 3299m 13KP
2. 3100m 17KP
3. 6500m 15KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Rain Eensaar              Estonia         01:38.44     01:38.44 00:29.20(1)    00:15.37(1)    00:53.47(2)      
     2. Mati Korrol               Estonia         01:48.18        +9:34 00:34.03(2)    00:17.02(3)    00:57.13(5)      
     3. Mārtiņš Dravants          Latvia          01:53.15       +14:31 00:41.32(7)    00:17.27(4)    00:54.16(3)      
     4. Tarmo Klaar               Estonia         02:00.12       +21:28 00:38.17(3)    00:18.50(8)    01:03.05(6)      
     5. Toomas Tiivel             Estonia         02:05.40       +26:56 00:39.51(5)    00:19.45(11)   01:06.04(8)      
     6. Kaupo Järve               Estonia         02:30.51       +52:07 00:44.01(8)    00:18.05(6)    01:28.45(14)     
     7. Danilo Piht               Estonia         02:40.04       +61:20 01:10.15(15)   00:19.09(9)    01:10.40(9)      
     8. Krister Golsäter          Sweden          02:52.17       +73:33 01:04.23(14)   00:20.17(13)   01:27.37(12)     
     9. Rünno Sulg                Estonia         03:12.34       +93:50 00:57.34(12)   00:26.30(20)   01:48.30(19)     
    10. Ivo Miller                Estonia         03:13.53       +95:09 01:16.39(17)   00:19.23(10)   01:37.51(17)     
    11. Henrik Flordal            Sweden          03:25.06      +106:22 01:13.40(16)   00:22.13(17)   01:49.13(20)     
        Indrek Mahla              Estonia         DNF                   00:49.42(10)   DNS            DNS              
        Meelis Merenäkk           Estonia         DNF                   00:49.54(11)   00:18.48(7)    DNS              
        Jani Kiuru                Finland         DNF                   DNF            00:16.45(2)    DNF              
        Simo Martomaa             Finland         DNF                   00:38.24(4)    DNS            00:47.52(1)      
        Viljar Vainola            Estonia         DNF                   01:02.52(13)   00:27.04(21)   DNF              
        Erik Aibast               Estonia         DNF                   00:40.04(6)    DNS            DNS              
        Andres Käver              Estonia         DNF                   DNS            00:25.50(19)   DNS              
        Jan Aas                   Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:31.17(15)     
        Alar Teras                Estonia         DNF                   DNS            00:23.48(18)   DNS              
        Michailas Traubas         Lithuania       DNF                   DNS            00:28.08(22)   DNS              
        Heimar Steinpilm          Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:33.46(16)     
        Ain Fjodorov              Estonia         DNF                   DNS            DNS            00:56.00(4)      
        Tõnu Ots                  Estonia         DNF                   DNS            00:20.57(15)   DNS              
        Veljo Vask                Estonia         DNF                   DNS            00:20.06(12)   DNS              
        Tanel Esta                Estonia         DNF                   DNS            00:20.42(14)   01:19.30(10)     
        Silvar Savolainen         Estonia         DNF                   DNS            00:21.43(16)   DNS              
        Jan Liister               Estonia         DQ                    DNS            DQ             DNS              
        Martin Kaup               Estonia         DQ                    MP             00:17.30(5)    01:05.36(7)      
        Daniel Rejment            Sweden          DQ                    MP             DQ             01:27.56(13)     
        Hugo Flordal              Sweden          DQ                    00:45.43(9)    DQ             01:21.31(11)     
        Anders Sölscher           Sweden          DQ                    01:23.13(18)   DQ             01:40.50(18)     
        Lauri Beilmann            Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Tero Hihnala              Finland         DNS                   DNS            DNS            DNS              
M50
1. 3000m 11KP
2. 2899m 16KP
3. 6200m 14KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Mikko Salonen             Finland         01:46.18     01:46.18 00:33.21(2)    00:15.52(5)    00:57.05(6)      
     2. Oskars Zernis             Latvia          01:47.49        +1:31 00:33.40(3)    00:15.17(3)    00:58.52(7)      
     3. Andrei Nikitin            Estonia         01:47.58        +1:40 00:32.59(1)    00:14.44(2)    01:00.15(8)      
     4. Robert Palm               Sweden          01:52.09        +5:51 00:42.34(6)    00:15.44(4)    00:53.51(3)      
     5. Takashi Irie              Japan           01:55.59        +9:41 00:49.23(8)    00:14.30(1)    00:52.06(2)      
     6. Mairolt Kakko             Estonia         02:09.41       +23:23 00:51.12(10)   00:16.40(6)    01:01.49(9)      
     7. Jari Ojala                Finland         02:28.33       +42:15 00:52.43(11)   00:18.54(9)    01:16.56(16)     
     8. Niklas Söderlund          Sweden          03:06.31       +80:13 01:17.55(14)   00:19.40(11)   01:28.56(18)     
        Raul Kudre                Estonia         DNF                   00:35.11(4)    DNS            DNS              
        Pekka Saalasti            Finland         DNF                   00:54.03(12)   00:21.12(12)   DNS              
        Meelis Mälberg            Estonia         DNF                   01:07.38(13)   DNS            DNS              
        Veikko Tamlak             Estonia         DNF                   DNS            00:19.28(10)   DNS              
        Sven Olsson               Sweden          DNF                   00:50.08(9)    DNS            01:10.04(12)     
        Rein Zaitsev              Estonia         DNF                   00:45.55(7)    DNS            DNS              
        Raivo Mitt                Estonia         DNF                   Over time      DNS            01:55.50(21)     
        Marti Ranne               Estonia         DNF                   DNS            00:21.29(13)   01:17.04(17)     
        Raivo Reiman              Estonia         DNF                   DNS            DNS            00:51.55(1)      
        Mart Ostra                Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:15.16(14)     
        Raivo Erik                Estonia         DNF                   DNS            00:17.19(8)    DNS              
        Meelis Zimmermann         Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:02.46(10)     
        Indrek Viikmaa            Estonia         DNF                   DNS            00:22.10(14)   01:47.39(19)     
        Kaido Nurja               Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:04.04(11)     
        Vesa Klemettinen          Finland         DNF                   DNS            DNS            00:55.26(5)      
        Inno Ling                 Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:15.53(15)     
        Olavi Loo                 Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:13.50(13)     
        Randy Korb                Estonia         DQ                    00:35.13(5)    MP             00:54.20(4)      
        Tuomas Naakka             Finland         DQ                    MP             00:16.45(7)    Over time        
        Igor Bončina              Slovenia        DQ                    MP             00:24.09(15)   Over time        
        David Lindgren            Sweden          DQ                    Over time      MP             01:51.13(20)     
        Neeme Loorits             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Väino Ellamik             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Lars Öhgren               Sweden          DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Martin Aunin              Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
M55
1. 3000m 11KP
2. 2600m 16KP
3. 5799m 15KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Priit Pääslane            Estonia         02:02.47     02:02.47 00:33.23(2)    00:14.10(1)    01:15.14(4)      
     2. Priit Överus              Estonia         02:08.06        +5:19 00:38.33(3)    00:16.16(9)    01:13.17(3)      
     3. Magnus Larsson            Sweden          02:09.32        +6:45 00:44.00(5)    00:14.29(3)    01:11.03(2)      
     4. Tomas Ray                 Finland         02:27.00       +24:13 00:54.48(7)    00:15.33(7)    01:16.39(5)      
     5. Urmas Sulaoja             Estonia         02:39.38       +36:51 01:05.43(8)    00:15.24(6)    01:18.31(7)      
     6. Antti Roose               Estonia         02:47.02       +44:15 01:06.43(9)    00:16.07(8)    01:24.12(9)      
     7. Lauri Leppik              Estonia         02:55.23       +52:36 01:07.46(10)   00:18.38(11)   01:28.59(12)     
        Urpo Väänänen             Finland         DNF                   00:46.54(6)    DNS            01:17.02(6)      
        Indrek Jentson            Estonia         DNF                   Over time      00:18.21(10)   01:34.46(15)     
        Timo Neuvonen             Finland         DNF                   DNS            00:24.47(15)   DNS              
        Thomas Johannesson        Sweden          DNF                   00:30.10(1)    DNS            00:53.50(1)      
        Johan Alenius             Sweden          DNF                   DNS            DNS            01:24.54(10)     
        Ülo Viru                  Estonia         DNF                   DNS            00:15.08(4)    01:43.49(16)     
        Bo Simonsen               Denmark         DNF                   DNS            00:14.18(2)    DNS              
        Vladimir Savinov          Estonia         DNF                   DNS            00:15.19(5)    DNS              
        Priit Truusalu            Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:32.32(14)     
        Michael Wilhelmsson       Sweden          DQ                    01:17.24(12)   00:21.31(13)   MP               
        Niclas Ahlström           Sweden          DQ                    DNF            DQ             MP               
        Martin Nolte              Germany         DQ                    MP             MP             DNF              
        Reto Zbinden              Switzerland     DQ                    00:40.28(4)    DQ             01:27.27(11)     
        Johan Balck               Sweden          DQ                    01:13.39(11)   00:21.42(14)   MP               
        Blaise Marclay            Belgium         DQ                    MP             DQ             MP               
        Christophe Rauturier      France          DQ                    DNF            DQ             01:19.45(8)      
        Raivo Panker              Estonia         DQ                    01:28.06(13)   DQ             01:31.02(13)     
        Per Henrik Engberg        Sweden          DQ                    MP             00:19.16(12)   Over time        
        Robert Östlund            Sweden          DNS                   DNS            DNS            DNS              
M60
1. 2500m 11KP
2. 2600m 16KP
3. 5099m 14KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Stefan Nyberg             Sweden          01:31.14     01:31.14 00:28.53(2)    00:14.16(2)    00:48.05(2)      
     2. Knut Mathisen             Norway          01:35.55        +4:41 00:28.27(1)    00:14.14(1)    00:53.14(6)      
     3. Andres Laas               Estonia         01:44.30       +13:16 00:38.10(10)   00:15.04(5)    00:51.16(4)      
     4. Ulf Burman                Sweden          01:53.30       +22:16 00:40.07(11)   00:14.23(3)    00:59.00(8)      
     5. Heikki Frilander          Finland         01:55.06       +23:52 00:36.13(8)    00:17.30(8)    01:01.23(10)     
     6. Timo Asikainen            Finland         01:55.44       +24:30 00:34.00(7)    00:21.15(11)   01:00.29(9)      
     7. Maido Kaljur              Estonia         02:31.37       +60:23 01:02.59(17)   00:16.29(7)    01:12.09(12)     
     8. Urmas Lips                Estonia         02:43.45       +72:31 01:12.40(19)   00:15.52(6)    01:15.13(13)     
        Ari Anjala                Finland         DNF                   00:29.36(3)    DNS            00:45.39(1)      
        Juha Liukkonen            Finland         DNF                   00:50.29(13)   00:18.38(10)   DNS              
        Rolf Hediger              Switzerland     DNF                   01:06.48(18)   00:21.58(12)   DNF              
        Mihkel Nahkur             Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:19.58(14)     
        Matti Betlem              Estonia         DNF                   DNS            00:17.51(9)    DNS              
        Björn Jakobsson           Sweden          DQ                    01:00.25(15)   MP             DNS              
        Christer Blomqvist        Sweden          DQ                    00:54.54(14)   DQ             DNS              
        Martin Gross              Switzerland     DQ                    01:01.51(16)   DQ             DNS              
        Mart Külvik               Estonia         DQ                    00:30.05(5)    MP             00:52.54(5)      
        Rikard Imark              Sweden          DQ                    00:33.50(6)    00:14.42(4)    MP               
        Tiit Tali                 Estonia         DQ                    00:29.50(4)    DQ             00:49.06(3)      
        Aivar Meindok             Estonia         DQ                    DNS            MP             01:32.17(15)     
        Eugenijus Mikšys          Lithuania       DQ                    00:43.02(12)   DQ             00:53.59(7)      
        Mats Jönsson              Sweden          DQ                    00:36.21(9)    MP             DNF              
        Andrus Rämmann            Estonia         DQ                    DNS            MP             01:02.24(11)     
        Graeme Dawson             Australia       DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Raino Lampinen            Finland         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Jouni Markku              Finland         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Viesturs Lucāns           Latvia          DNS                   DNS            DNS            DNS              
M65
1. 2500m 11KP
2. 1899m 13KP
3. 5000m 13KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Sören Jonsson             Norway          01:42.10     01:42.10 00:36.14(1)    00:11.25(1)    00:54.31(2)      
     2. Jarmo Lehto               Finland         02:08.38       +26:28 00:43.25(2)    00:13.34(4)    01:11.39(3)      
     3. Aigar Pindmaa             Estonia         02:36.26       +54:16 01:01.41(7)    00:13.46(5)    01:20.59(5)      
     4. Jüri Rokko                Estonia         02:38.41       +56:31 01:12.24(12)   00:13.21(3)    01:12.56(4)      
     5. Kari Papinsaari           Finland         02:54.08       +71:58 00:53.47(5)    00:14.17(6)    01:46.04(9)      
     6. Aare Limberg              Estonia         03:12.05       +89:55 01:13.21(13)   00:16.35(7)    01:42.09(8)      
        Pertti Laine              Finland         DNF                   DNS            00:22.30(8)    DNS              
        Göran Ohlsson             Sweden          DNF                   01:02.42(8)    DNS            DNS              
        Andrew Cumming Thom       Australia       DNF                   01:00.22(6)    00:12.34(2)    DNF              
        Riho Kokk                 Estonia         DNF                   00:53.20(4)    DNS            Over time        
        Börje Vartiainen          Finland         DNF                   00:45.05(3)    DNS            00:52.42(1)      
        Tiit Olju                 Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:52.47(10)     
        Kalmer Keevend            Estonia         DQ                    01:05.12(10)   MP             01:23.49(6)      
        Heini Tammik              Estonia         DQ                    01:03.50(9)    MP             01:25.20(7)      
        Rein Rooni                Estonia         DQ                    DNS            DNS            MP               
        Kalju Vaikjärv            Estonia         DQ                    DNS            DNS            MP               
        Bengt Hansson             Sweden          DQ                    01:11.55(11)   MP             MP               
M70
1. 2200m 10KP
2. 1899m 13KP
3. 3899m 11KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Rein Kriks                Estonia         01:42.08     01:42.08 00:29.21(1)    00:15.17(5)    00:57.30(2)      
     2. Arvo Kivikas              Estonia         01:44.13        +2:05 00:36.19(2)    00:13.09(3)    00:54.45(1)      
     3. Vesa Tervo                Finland         01:59.52       +17:44 00:41.44(5)    00:15.18(6)    01:02.50(3)      
     4. Heikki Hillo              Finland         02:06.31       +24:23 00:36.54(3)    00:13.33(4)    01:16.04(4)      
     5. Pekka Ilmakunnas          Finland         02:32.39       +50:31 00:55.26(8)    00:12.23(2)    01:24.50(8)      
     6. Arne Kolk                 Estonia         02:37.33       +55:25 00:41.47(6)    00:15.50(7)    01:39.56(9)      
        Tiit Ploompuu             Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:16.37(5)      
        Lennart Lundgren          Sweden          DNF                   01:09.10(9)    00:16.32(10)   Over time        
        Kai Saksman               Estonia         DNF                   DNS            00:12.13(1)    DNS              
        Ilmar Kirjanen            Estonia         DQ                    00:43.53(7)    00:16.30(9)    MP               
        Riho Männi                Estonia         DQ                    00:38.45(4)    MP             01:17.29(6)      
        Jukka Tiitto              Finland         DQ                    DNS            DQ             DNS              
        Jouko Koivula             Finland         DQ                    MP             00:16.25(8)    01:21.51(7)      
M75
1. 1899m 9KP
2. 1600m 10KP
3. 2500m 10KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Heikki Kyyrönen           Finland         01:38.28     01:38.28 00:33.50(1)    00:15.05(6)    00:49.33(5)      
     2. Mihkel Mälter             Estonia         01:44.24        +5:56 00:46.23(4)    00:09.25(1)    00:48.36(4)      
     3. Jorma Kemppi              Finland         01:55.06       +16:38 01:01.33(7)    00:12.34(3)    00:40.59(2)      
     4. Tapio Tiura               Finland         02:02.32       +24:04 00:57.41(6)    00:13.21(5)    00:51.30(6)      
     5. Östen Eriksson            Sweden          02:02.55       +24:27 01:02.16(8)    00:13.02(4)    00:47.37(3)      
     6. Hans Kruskopf             Sweden          02:03.04       +24:36 00:41.19(3)    00:12.23(2)    01:09.22(7)      
        Elmo Pärna                Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:50.46(9)      
        Rein Küttim               Estonia         DQ                    DNS            DQ             DNS              
        Rafael Gordon             Estonia         DQ                    00:36.08(2)    DQ             00:40.20(1)      
        Mati Poom                 Estonia         DQ                    00:53.18(5)    DQ             01:22.32(8)      
M80
1. 1800m 9KP
2. 1600m 10KP
3. 2500m 10KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
        Jouko Karjalainen         Finland         DQ                    00:35.09(1)    DQ             00:56.57(2)      
        Tõnu Raid                 Estonia         DQ                    MP             DNS            00:54.43(1)      
M8NR
1. 1300m 6KP Nöörirada / Marked course
2. 599m 5KP Nöörirada / Marked course
3. 1399m 6KP Nöörirada/Marked course
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Robin Kaljur              Estonia         00:46.36     00:46.36 00:24.33(1)    00:04.07(1)    00:17.56(1)      
     2. Romet Kaljur              Estonia         01:01.19       +14:43 00:28.00(2)    00:13.55(3)    00:19.24(2)      
        Emils Tamuzs              Latvia          DNF                   00:51.16(3)    00:07.35(2)    DNS              
        Robin Mattias Irval       Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
W10TR
1. 1399m 6KP Tugirada /Assisted course
2. 900m 8KP Tugirada /Assisted course
3. 1399m 7KP Tugirada /Assisted course
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Vianez Bončina            Slovenia        01:19.54     01:19.54 00:37.31(2)    00:08.27(2)    00:33.56(1)      
        Hanna-Brit Piht           Estonia         DQ                    00:32.06(1)    00:05.30(1)    MP               
        Helen Hunt                Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS              
        Emma Uibo                 Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
W12
1. 1699m 7KP
2. 1300m 11KP
3. 1899m 8KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Maria Kaljur              Estonia         01:17.08     01:17.08 00:37.56(2)    00:09.22(6)    00:29.50(2)      
     2. Kaisa Karja               Estonia         01:30.13       +13:05 00:36.54(1)    00:08.27(5)    00:44.52(5)      
        Miriam Paesüld            Estonia         DNF                   DNS            00:07.49(4)    DNS              
        Krisdelle Lillo           Estonia         DNF                   01:16.40(5)    DNS            DNS              
        Matilda Flordal           Sweden          DNF                   DNF            00:14.40(8)    00:49.07(6)      
        Iiris Timma               Estonia         DNF                   00:56.34(3)    DNS            DNS              
        Mia Esta                  Estonia         DNF                   DNS            00:07.15(1)    00:27.49(1)      
        Anni Alus                 Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS              
        Tara Kortelainen          Finland         DQ                    MP             00:07.23(2)    00:33.19(3)      
        Marta Mälberg             Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS              
        Hanna Roosipuu            Estonia         DQ                    00:58.36(4)    00:09.45(7)    MP               
        Loore Liisa Samuel        Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS              
        Klara Juhlin              Sweden          DQ                    MP             00:07.32(3)    00:34.04(4)      
W14
1. 1800m 9KP
2. 1899m 13KP
3. 2200m 10KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Anna Mia Atonen           Estonia         01:07.33     01:07.33 00:32.14(3)    00:10.53(3)    00:24.26(1)      
     2. Liis-Marie Kaljur         Estonia         01:07.46        +0:13 00:27.50(1)    00:12.30(4)    00:27.26(3)      
     3. Grete Johanna Korb        Estonia         01:10.58        +3:25 00:30.56(2)    00:10.34(2)    00:29.28(4)      
     4. Emīlija Dravante          Latvia          01:11.02        +3:29 00:32.21(4)    00:12.30(4)    00:26.11(2)      
     5. Elsa Vepsäläinen          Finland         01:47.12       +39:39 00:41.19(5)    00:13.09(7)    00:52.44(9)      
        Kirke Keem                Estonia         DNF                   00:44.08(6)    DNS            DNS              
        Käti Kudre                Estonia         DNF                   00:49.50(7)    DNS            DNS              
        Kaisa Kallas              Estonia         DNF                   00:53.27(8)    DNS            DNS              
        Liisa Laura Viru          Estonia         DNF                   DNS            00:12.58(6)    00:39.47(6)      
        Elin Palm                 Sweden          DQ                    MP             00:09.51(1)    00:43.13(8)      
        Anett Liisa Parts         Estonia         DQ                    00:57.25(9)    DQ             DNS              
        Ellen Flordal             Sweden          DQ                    MP             DQ             00:41.03(7)      
        Moa Sölscher              Sweden          DQ                    MP             00:15.24(8)    00:37.48(5)      
        Miina Raudoja             Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS              
W16
1. 2000m 9KP
2. 2200m 12KP
3. 3100m 11KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Liise Lillelaid           Estonia         01:16.33     01:16.33 00:30.59(3)    00:11.04(1)    00:34.30(1)      
     2. Frida Kärner Grooss       Denmark         01:21.35        +5:02 00:28.23(1)    00:12.47(6)    00:40.25(2)      
     3. Laura Krumina             Latvia          01:24.07        +7:34 00:30.08(2)    00:13.31(9)    00:40.28(3)      
     4. Līva Elīza Andersone      Latvia          01:26.36       +10:03 00:31.42(4)    00:12.50(7)    00:42.04(5)      
     5. Mariann Zernant           Estonia         01:26.54       +10:21 00:34.57(5)    00:11.16(2)    00:40.41(4)      
     6. Yuliia Denesiuk           Ukraine         01:31.54       +15:21 00:35.08(7)    00:13.01(8)    00:43.45(6)      
     7. Laura-Liis Kaljur         Estonia         01:35.22       +18:49 00:35.05(6)    00:12.05(4)    00:48.12(10)     
     8. Elīza Odriņa              Latvia          01:38.38       +22:05 00:41.17(9)    00:11.19(3)    00:46.02(9)      
     9. Viola Nikitina            Estonia         01:54.51       +38:18 00:51.53(10)   00:12.14(5)    00:50.44(11)     
        Jolan Aas                 Estonia         DNF                   DNS            00:17.24(11)   DNS              
        Anna-Liisa Leiten         Estonia         DNF                   DNS            00:18.46(12)   DNS              
        Sandra Arak               Estonia         DNF                   DNS            00:14.24(10)   DNS              
        Mareli Vaher              Estonia         DQ                    DNS            DQ             00:55.13(12)     
        Elsa Golsäter             Sweden          DQ                    00:38.24(8)    DQ             00:44.04(7)      
        Harriet Koppel            Estonia         DQ                    DNS            DQ             00:45.39(8)      
        Jolan Aas                 Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS              
W18
1. 2799m 12KP
2. 2600m 16KP
3. 5099m 14KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Leonarda Baltina          Latvia          02:01.39     02:01.39 00:49.13(2)    00:13.30(1)    00:58.56(2)      
     2. Hedda Kärner Grooss       Denmark         02:04.14        +2:35 00:43.59(1)    00:17.13(4)    01:03.02(3)      
     3. Brigitte Panker           Estonia         02:06.44        +5:05 00:53.14(3)    00:14.43(2)    00:58.47(1)      
     4. Liv Norberg               Sweden          02:40.54       +39:15 01:14.13(4)    00:17.38(6)    01:09.03(4)      
        Moa Bergqvist             Sweden          DNF                   DNF            DNS            01:21.47(7)      
        Agnes Wallin              Sweden          DNF                   01:20.32(5)    DNS            DNS              
        Birgit Rõõm               Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:21.19(6)      
        Liis-Marii Kaso           Estonia         DNF                   DNS            00:14.45(3)    DNS              
        Mari Ann Mahla            Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS              
        Kris Jette Piht           Estonia         DQ                    MP             00:17.27(5)    01:19.27(5)      
        Maria Eller               Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Zozefine Zavjalova        Latvia          DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Elize Bremze              Latvia          DNS                   DNS            DNS            DNS              
W20
1. 3299m 13KP
2. 3100m 17KP
3. 5799m 15KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Maja Bergqvist            Sweden          02:58.23     02:58.23 00:56.08(1)    00:21.30(2)    01:40.45(2)      
     2. Tilda Golsäter            Sweden          03:02.47        +4:24 01:02.56(2)    00:31.25(4)    01:28.26(1)      
        Taiga Lazdane             Latvia          DQ                    MP             00:20.40(1)    MP               
        Malin Wilhelmsson         Sweden          DQ                    MP             00:29.28(3)    MP               
W21A
1. 3000m 11KP
2. 2899m 16KP
3. 6200m 14KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
        5 Reserv                  Estonia         DNF                   DNS            00:22.26(2)    DNS              
        Sara Rudh                 Sweden          DNF                   Over time      00:22.57(3)    01:38.32(1)      
        Amber Riddle              New Zealand     DQ                    01:17.37(1)    00:17.10(1)    MP               
        Kristel Kõivo             Estonia         DQ                    DNS            MP             DNS              
        Lisa Christen             Switzerland     DNS                   DNS            DNS            DNS              
W21B
1. 2000m 9KP
2. 1899m 13KP
3. 3899m 11KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
        Klara Söderlund           Sweden          DQ                    01:23.04(2)    DQ             Over time        
        Heidi Gross               Switzerland     DQ                    01:06.40(1)    DQ             DNS              
        Olga Kulinich             Estonia         DQ                    DNS            DNS            MP               
        Mari-Ann Saar             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Nele Juntson              Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
W21E
1. 4200m 18KP
2. 3500m 22KP
3. 6500m 15KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Jenny Ojala               Finland         02:19.00     02:19.00 00:56.21(3)    00:19.36(1)    01:03.03(4)      
     2. Veera Kiuru               Finland         02:24.42        +5:42 00:52.36(1)    00:21.40(4)    01:10.26(6)      
     3. Kätlin Regiina Kirjanen   Estonia         03:04.37       +45:37 01:12.27(5)    00:25.12(10)   01:26.58(8)      
     4. Anita Laanejõe            Estonia         03:05.09       +46:09 01:11.06(4)    00:22.19(5)    01:31.44(10)     
        Anne Edwards              Great Britain   DNF                   01:22.26(6)    00:34.38(12)   Over time        
        Ingrid Gulbrandsen        Norway          DNF                   00:56.16(2)    DNS            00:56.26(1)      
        Liene Tamuza              Latvia          DNF                   Over time      00:23.54(8)    DNS              
        Doris Kudre               Estonia         DNF                   DNS            00:22.35(7)    DNS              
        Liis Johanson             Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNF              
        Tuuli Heikkilä            Finland         DNF                   DNS            DNS            01:27.43(9)      
        Sanni Norrbacka           Finland         DNF                   DNS            DNS            01:00.43(2)      
        Emily Raudkepp            Estonia         DNF                   DNS            00:21.18(3)    DNS              
        Olga Andrejeva            Estonia         DNF                   DNS            00:24.05(9)    DNS              
        Nele Juntson              Estonia         DNF                   DNS            00:26.24(11)   DNS              
        Kaisa Klemettinen         Finland         DNF                   DNS            00:20.29(2)    01:09.32(5)      
        Emma Joonas               Estonia         DQ                    MP             00:22.24(6)    01:24.15(7)      
        Suvi Heikkilä             Finland         DQ                    DNS            DNS            MP               
        Sina Tommer               Switzerland     DQ                    MP             DNS            01:02.05(3)      
                                                  DNS                   DNS            DNS            DNS              
                                  Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
W35
1. 3000m 11KP
2. 3100m 17KP
3. 5799m 15KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Maret Vaher               Estonia         02:05.32     02:05.32 00:39.49(1)    00:18.49(1)    01:06.54(2)      
     2. Merike Vanjuk             Estonia         02:23.36       +18:04 01:02.11(2)    00:19.02(2)    01:02.23(1)      
     3. Aiva Klepere              Latvia          03:01.55       +56:23 01:11.47(3)    00:20.58(4)    01:29.10(3)      
        Marge Sargma              Estonia         DNF                   DNS            00:27.00(5)    DNS              
        Kairi Tuulmägi            Estonia         DQ                    DNS            00:19.18(3)    MP               
        Abigael Boncina           Philippines     DQ                    MP             DQ             DNS              
W40
1. 2799m 12KP
2. 2899m 16KP
3. 5099m 14KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Linda Krumina             Latvia          02:08.44     02:08.44 00:46.45(1)    00:20.32(1)    01:01.27(2)      
     2. Jaana Karja               Estonia         02:48.54       +40:10 01:05.48(4)    00:22.33(3)    01:20.33(3)      
     3. Elina Kutti               Estonia         02:49.58       +41:14 01:00.41(3)    00:26.24(5)    01:22.53(4)      
        Anu Käver                 Estonia         DNF                   DNS            00:23.27(4)    DNS              
        Helina Kärner             Estonia         DNF                   DNS            00:21.25(2)    DNS              
        Reda Velde                Lithuania       DQ                    00:47.13(2)    MP             00:51.55(1)      
W45
1. 2799m 12KP
2. 2899m 16KP
3. 5000m 13KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Edith Madalik             Estonia         02:01.00     02:01.00 00:37.59(1)    00:19.14(5)    01:03.47(6)      
     2. Ingrid Piht               Estonia         02:06.04        +5:04 00:43.10(2)    00:20.33(9)    01:02.21(4)      
     3. Karin Andersson           Sweden          02:11.27       +10:27 00:58.58(5)    00:18.16(2)    00:54.13(1)      
     4. Marje Venelaine           Estonia         02:37.08       +36:08 00:47.34(3)    00:22.32(10)   01:27.02(11)     
     5. Eva Palm                  Sweden          02:51.42       +50:42 01:13.44(7)    00:20.27(8)    01:17.31(9)      
     6. Anneli Pello              Estonia         02:54.39       +53:39 01:18.21(8)    00:23.17(11)   01:13.01(8)      
     7. Heidi Prits               Estonia         03:00.33       +59:33 01:11.20(6)    00:28.38(13)   01:20.35(10)     
        Therese Bergqvist         Sweden          DNF                   DNF            DNS            00:54.27(2)      
        Inga Lips                 Estonia         DNF                   01:24.37(10)   00:25.19(12)   DNF              
        Sigrit Mahla              Estonia         DNF                   01:21.48(9)    DNS            DNS              
        Edit Kannel               Estonia         DNF                   DNS            00:19.21(6)    DNS              
        Viivi-Anne Soots          Estonia         DNF                   DNS            00:17.27(1)    01:04.02(7)      
        Aistė Traubienė           Lithuania       DNF                   DNS            00:18.29(4)    01:03.13(5)      
        Reeda Tuula-Fjodorov      Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:37.45(12)     
        Jana Kink                 Estonia         DNF                   DNS            00:18.27(3)    DNS              
        Ruth Esta                 Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:38.19(13)     
        Kirsten Nigul             Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:02.00(3)      
        Ethel Eensaar             Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNF              
        Elīna Andersone           Latvia          DQ                    00:53.14(4)    00:20.04(7)    MP               
        Raili Rooba               Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
W50
1. 2200m 12KP
2. 2600m 16KP
3. 4500m 12KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Anna Lindgren             Sweden          01:49.06     01:49.06 00:34.05(2)    00:17.38(1)    00:57.23(1)      
     2. Minija Pääslane           Estonia         02:00.29       +11:23 00:34.35(3)    00:19.29(4)    01:06.25(4)      
     3. Kerstin Imark             Sweden          02:01.50       +12:44 00:33.10(1)    00:20.47(9)    01:07.53(6)      
     4. Carola Ray                Finland         02:16.21       +27:15 00:42.55(5)    00:20.12(8)    01:13.14(10)     
     5. Anna Zetterberg           Sweden          02:18.29       +29:23 00:43.48(6)    00:19.05(3)    01:15.36(12)     
     6. Catarina Larsson          Sweden          02:33.44       +44:38 00:56.27(8)    00:23.08(10)   01:14.09(11)     
     7. Anna-Karin Lövgren        Sweden          02:58.19       +69:13 00:52.40(7)    00:31.06(11)   01:34.33(17)     
        Anneli Aas                Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:03.34(3)      
        Signe Raidmets            Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:00.51(2)      
        Triina-Britt Preden       Estonia         DNF                   DNS            00:19.34(5)    01:07.45(5)      
        Anne-Ly Viikmaa           Estonia         DNF                   DNS            00:19.53(6)    01:12.25(9)      
        Maari Idnurm              Estonia         DNF                   DNS            00:18.48(2)    01:19.40(15)     
        Helge Murutalu            Estonia         DQ                    MP             00:19.59(7)    01:16.19(13)     
        Reet Idavain              Estonia         DQ                    01:18.04(10)   MP             01:18.19(14)     
        Jenny Lind Öhgren         Sweden          DQ                    00:34.51(4)    MP             01:10.40(7)      
        Elisabeth Assarsson       Sweden          DQ                    01:05.04(9)    DQ             01:20.51(16)     
        Siiri Vallner             Estonia         DQ                    DNS            DQ             01:11.58(8)      
        Renate Thys Marclay       Belgium         DNS                   DNS            DNS            DNS              
W55
1. 2200m 12KP
2. 2200m 12KP
3. 4500m 12KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Airi Alnek                Estonia         01:38.18     01:38.18 00:29.32(1)    00:13.51(4)    00:54.55(3)      
     2. Virpi Remahl              Finland         01:41.41        +3:23 00:34.27(2)    00:13.34(3)    00:53.40(1)      
     3. Maria Jonsson             Norway          01:42.04        +3:46 00:34.57(3)    00:13.06(1)    00:54.01(2)      
     4. Paula Savolainen          Finland         01:51.16       +12:58 00:41.53(7)    00:13.28(2)    00:55.55(4)      
     5. Marianne Njaastein        Norway          01:51.37       +13:19 00:37.42(4)    00:14.03(5)    00:59.52(5)      
     6. Maris Roosipuu            Estonia         01:54.13       +15:55 00:38.04(5)    00:15.51(8)    01:00.18(6)      
     7. Lea Leppik                Estonia         01:57.15       +18:57 00:41.48(6)    00:14.57(7)    01:00.30(7)      
     8. Inger Jalakas             Estonia         02:12.18       +34:00 00:48.54(8)    00:16.35(12)   01:06.49(9)      
     9. Inger Gunnarsson          Sweden          02:22.53       +44:35 00:54.50(10)   00:16.57(13)   01:11.06(12)     
    10. Maria Engberg             Sweden          02:25.18       +47:00 00:55.40(11)   00:18.03(15)   01:11.35(13)     
    11. Esta Tamm                 Estonia         02:31.51       +53:33 00:56.09(12)   00:18.57(16)   01:16.45(18)     
    12. Rita Ojala                Estonia         02:45.28       +67:10 01:15.08(17)   00:17.46(14)   01:12.34(14)     
    13. Kaja Ligi                 Estonia         02:46.36       +68:18 01:12.10(16)   00:16.02(10)   01:18.24(19)     
    14. Lena Liljefors            Sweden          02:51.58       +73:40 00:52.10(9)    00:16.34(11)   01:43.14(21)     
        Merike Paapson            Estonia         DNF                   00:56.30(13)   DNS            DNS              
        Helve Kansi               Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:14.55(15)     
        Kai Niinepuu              Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:20.11(20)     
        Anneli Rämmann            Estonia         DNF                   DNS            00:14.14(6)    01:07.01(10)     
        Ellen Lembra              Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:16.18(17)     
        Meeli Kerem               Estonia         DQ                    DNS            DQ             01:15.33(16)     
        Rutti Räbovoitra          Estonia         DQ                    01:02.28(15)   DQ             01:05.10(8)      
        Nathalie Rauturier        France          DQ                    DNS            00:20.37(17)   MP               
        Gunilla Blomqvist         Sweden          DQ                    01:01.08(14)   DQ             DNS              
        Jolanda Wehrli            Switzerland     DQ                    MP             00:15.52(9)    01:10.34(11)     
        Elisabet Elmertoft        Sweden          DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Maria Jonsson             Norway          DNS                   DNS            DNS            DNS              
W60
1. 2000m 9KP
2. 2200m 12KP
3. 3100m 11KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Gunilla Rylander          Sweden          01:42.30     01:42.30 00:34.14(2)    00:17.36(3)    00:50.40(2)      
     2. Anne Pelto-Huikko         Finland         01:44.55        +2:25 00:37.46(3)    00:15.11(2)    00:51.58(3)      
     3. Gea Rennel                Estonia         01:59.27       +16:57 00:41.39(4)    00:17.53(4)    00:59.55(6)      
     4. Seija Ilmakunnas          Finland         02:13.02       +30:32 00:42.02(5)    00:19.39(6)    01:11.21(9)      
     5. Leena Leesment            Estonia         02:57.22       +74:52 00:52.40(10)   00:25.26(9)    01:39.16(12)     
        Kristiina Kairamo         Finland         DNF                   01:02.34(12)   00:27.09(11)   DNS              
        Mare Kitsnik              Estonia         DNF                   00:54.51(11)   00:26.51(10)   DNS              
        Anna-Karin Ohlsson        Sweden          DNF                   00:43.38(8)    DNS            DNS              
        Saima Värton              Estonia         DNF                   00:42.08(6)    DNS            00:55.58(5)      
        Tiina Oras                Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:11.01(8)      
        Marika Kirsspuu           Estonia         DNF                   DNS            00:15.05(1)    DNS              
        Olga Jakovleva            Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:10.02(7)      
        Kersti Ehala              Estonia         DQ                    00:44.04(9)    DQ             00:45.33(1)      
        Ann Warma-Laas            Estonia         DQ                    MP             00:18.23(5)    DNF              
        Priska Gautschi           Switzerland     DQ                    00:30.05(1)    DQ             00:55.37(4)      
        Barbara Dawson            Australia       DQ                    01:27.14(13)   00:23.59(8)    MP               
        Pille Illak               Estonia         DQ                    00:43.07(7)    DQ             01:18.34(11)     
        Titti Rudh                Sweden          DQ                    MP             00:22.52(7)    01:18.09(10)     
W65
1. 2000m 9KP
2. 1899m 13KP
3. 3100m 11KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Siiri Poopuu              Estonia         01:30.45     01:30.45 00:29.35(1)    00:12.47(1)    00:48.23(1)      
     2. Tiina Talisoo             Estonia         01:35.25        +4:40 00:30.27(2)    00:15.53(5)    00:49.05(2)      
     3. Maire Limberg             Estonia         01:54.13       +23:28 00:47.12(4)    00:13.54(2)    00:53.07(3)      
     4. Anneli Lindkvist          Sweden          02:00.31       +29:46 00:48.14(6)    00:15.11(4)    00:57.06(4)      
     5. Ulla Lehto                Finland         02:03.37       +32:52 00:47.22(5)    00:16.55(6)    00:59.20(5)      
     6. Lea Tusis                 Estonia         02:19.33       +48:48 00:38.25(3)    00:18.10(7)    01:22.58(8)      
     7. Sirpa Papinsaari          Finland         02:53.49       +83:04 01:04.51(7)    00:19.37(8)    01:29.21(9)      
        Anne Vaikjärv             Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:01.25(6)      
        Tuire Niemi               Finland         DNF                   DNS            00:14.29(3)    DNS              
        Ritva Kärkkäinen          Sweden          DQ                    MP             DQ             01:03.00(7)      
        Ülle Kadak                Estonia         DQ                    DNS            DQ             DNS              
        Lembe Lutterus            Estonia         DQ                    DNS            00:21.09(9)    MP               
        Anne Arold                Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
W70
1. 1800m 9KP
2. 1600m 10KP
3. 2500m 10KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Eha Kriks                 Estonia         02:00.18     02:00.18 00:50.27(1)    00:14.12(4)    00:55.39(3)      
     2. Tiiu Kaasik               Estonia         02:13.26       +13:08 01:11.23(3)    00:11.00(1)    00:51.03(1)      
        2 Reserv                  Estonia         DNF                   DNF            DNS            DNS              
        Kersti Mardiste           Estonia         DNF                   DNS            00:12.46(3)    01:11.11(5)      
        Niina Karnit              Estonia         DQ                    MP             00:11.53(2)    01:01.58(4)      
        Tatjana Sumilo            Estonia         DQ                    MP             DNS            01:49.11(6)      
        Sirpa Koivula             Finland         DQ                    00:55.37(2)    DQ             00:52.09(2)      
        Ene Ehrenpreis            Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
        Mare Leis                 Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS              
W75
1. 1800m 9KP
2. 1600m 10KP
3. 2200m 10KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Paula Kyyrönen            Finland         01:56.16     01:56.16 00:47.35(2)    00:14.20(2)    00:54.21(1)      
     2. Anne Jundas               Estonia         02:09.42       +13:26 00:42.58(1)    00:14.26(3)    01:12.18(4)      
     3. Liis Lille                Estonia         02:37.01       +40:45 01:20.02(3)    00:13.41(1)    01:03.18(2)      
        Kaie Kivila               Estonia         DNF                   Over time      00:17.51(4)    01:11.34(3)      
W80
1. 1699m 7KP
2. 1300m 11KP
3. 1899m 8KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
     1. Ilona Vanaveski           Estonia         01:58.30     01:58.30 00:52.15(1)    00:16.24(3)    00:49.51(2)      
        Maimu Tornberg            Estonia         DNF                   DNS            00:15.35(1)    DNS              
        Maie Abram                Estonia         DQ                    MP             00:16.11(2)    00:50.14(3)      
        Maire Raid                Estonia         DQ                    MP             DNS            00:38.23(1)      
W8NR
1. 1300m 6KP Nöörirada / Marked course
2. 599m 5KP Nöörirada / Marked course
3. 1399m 6KP Nöörirada/Marked course
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3              
        Kaisa Kadi Viru           Estonia         DNF                   DNS            00:13.30(2)    00:36.12(1)      
        Marie Mälberg             Estonia         DNF                   00:54.50(3)    DNS            DNS              
        Annaliisa Alus            Estonia         DNF                   00:53.23(2)    DNS            DNS              
        Elza Tamuza               Latvia          DNF                   00:51.53(1)    00:05.36(1)    DNS              
        Katariina Käver           Estonia         DNF                   DNS            00:17.59(3)    DNS              
LSF PT
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2021 www.tak-soft.com 06.08.2022 17:26:14