EOC Rahvavõistlus 4.-7.august 2022
1.day - Lühirada / Middle Distance
04.08.2022 Põlula (Marko Süld)
2.day - Sprint
05.08.2022 Rakvere (Marek Karm)
3.day - Shortened Long Distance
06.08.2022 Põlula (Lauri Malsroos)
4.day - Lühirada / Middle Distance
07.08.2022 Põlula (Lauri Malsroos)
M10TR  M12  M14  M16  M18  M20  M21A  M21B  M21E  M35  M40  M45  M50  M55  M60  M65  M70  M75  M80  M8NR 
W10TR  W12  W14  W16  W18  W20  W21A  W21B  W21E  W35  W40  W45  W50  W55  W60  W65  W70  W75  W80  W8NR 

M10TR
1. 1399m 6KP Tugirada /Assisted course
2. 900m 8KP Tugirada /Assisted course
3. 1399m 7KP Tugirada /Assisted course
4. 1600m 7KP Tugirada /Assisted course
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Holger Kruusmaa           Estonia         01:09.11     01:09.11 00:17.27(1)    00:06.38(1)    00:18.48(1)    00:26.18(1)      
     2. Amit Verbin               Israel          01:52.33       +43:22 00:31.05(2)    00:09.04(3)    00:38.36(2)    00:33.48(3)      
        Hendrik Avaste            Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNS            00:45.27(4)      
        Svante Flordal            Sweden          DQ                    MP             00:09.36(4)    00:44.06(3)    00:31.25(2)      
M12
1. 1699m 7KP
2. 1300m 11KP
3. 1899m 8KP
4. 1800m 8KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Olle Zetterberg           Sweden          02:20.52     02:20.52 00:51.57(3)    00:09.51(4)    00:41.44(3)    00:37.20(1)      
     2. Joosep Tali               Estonia         02:25.31        +4:39 00:36.53(2)    00:07.58(2)    00:51.05(4)    00:49.35(2)      
        Lukas Lillelaid           Estonia         DNF                   00:35.05(1)    00:07.30(1)    DNS            DNS              
        Aksel Avaste              Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNS            00:51.48(3)      
        Joosep Esta               Estonia         DNF                   DNS            00:09.31(3)    00:30.13(1)    00:55.32(4)      
        Väinö Naakka              Finland         DQ                    MP             DQ             00:32.05(2)    DNS              
        Matis Mändmets            Estonia         DQ                    DNS            DNS            MP             DNS              
        Georg Sebastian Vaikjärv  Estonia         DQ                    DNS            DNS            MP             DNS              
        Andre Leopard             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
M14
1. 1899m 9KP
2. 2200m 12KP
3. 2500m 10KP
4. 1899m 9KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Kardo Kutti               Estonia         01:12.39     01:12.39 00:17.56(1)    00:12.37(3)    00:23.01(1)    00:19.05(1)      
     2. Erik Marten Zernant       Estonia         01:25.03       +12:24 00:28.57(3)    00:09.56(1)    00:23.42(2)    00:22.28(2)      
     3. Hlib Kozlovskyi           Ukraine         02:09.55       +57:16 00:38.48(4)    00:11.26(2)    00:34.16(4)    00:45.25(6)      
     4. Idan Verbin               Israel          03:06.21      +113:42 01:14.50(5)    00:15.29(5)    00:53.24(6)    00:42.38(5)      
     5. Erik Balck                Sweden          03:12.02      +119:23 01:21.01(6)    00:18.14(7)    00:59.26(7)    00:33.21(3)      
        Paul Aares Fjodorov       Estonia         DNF                   00:23.06(2)    DNS            00:24.42(3)    DNS              
        Markus Samuel Vaikjärv    Estonia         DNF                   DNS            DNS            00:42.46(5)    DNS              
        Artem Prykhodko           Estonia         DQ                    MP             00:14.57(4)    MP             00:34.46(4)      
        Rasmus Uibo               Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS            DNS              
        Juhan Mahla               Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS            DNS              
        Henrik Kärner Grooss      Denmark         DQ                    MP             00:16.31(6)    01:22.01(8)    00:52.12(7)      
M16
1. 2200m 12KP
2. 2899m 16KP
3. 5000m 13KP
4. 2899m 11KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Bert Joosep Panker        Estonia         02:01.54     02:01.54 00:32.33(3)    00:13.57(1)    00:43.06(1)    00:32.18(1)      
     2. Erik Palm                 Sweden          02:25.57       +24:03 00:25.32(2)    00:15.47(3)    01:07.53(3)    00:36.45(2)      
     3. Karl-Markus Janno         Estonia         02:44.08       +42:14 00:36.00(4)    00:18.48(11)   01:03.57(2)    00:45.23(4)      
     4. Artem Zhukovskyi          Ukraine         02:57.15       +55:21 00:43.46(7)    00:16.38(4)    01:08.02(4)    00:48.49(5)      
     5. Siim Pello                Estonia         03:09.21       +67:27 00:42.40(6)    00:17.59(9)    01:10.37(5)    00:58.05(7)      
     6. Kaspar Annus              Estonia         03:39.23       +97:29 00:58.28(9)    00:16.41(5)    01:14.22(6)    01:09.52(10)     
     7. Indrek Karja              Estonia         03:48.51      +106:57 00:59.21(10)   00:17.55(8)    01:25.39(9)    01:05.56(9)      
        Raiko Alliksaar           Estonia         DNF                   DNS            00:17.15(7)    DNS            00:51.33(6)      
        Keishi Irie               Japan           DQ                    01:02.37(11)   MP             MP             01:16.51(11)     
        Kaspar Mathias Korrol     Estonia         DQ                    00:38.01(5)    00:19.14(12)   01:16.55(7)    MP               
        Hugo Zetterberg           Sweden          DQ                    00:51.08(8)    00:17.13(6)    MP             DNF              
        Niklāvs Dravants          Latvia          DQ                    MP             00:15.35(2)    01:25.14(8)    00:39.45(3)      
        Laur-Rogert Sulg          Estonia         DQ                    MP             00:18.25(10)   MP             00:58.47(8)      
        Pärtel Külvik             Estonia         DQ                    00:24.33(1)    MP             DNS            MP               
        Kerto Kaasiku             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
M18
1. 3299m 13KP
2. 3100m 17KP
3. 6500m 15KP
4. 4299m 13KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Kurmet Kutti              Estonia         02:49.01     02:49.01 00:41.33(1)    00:16.39(6)    01:00.41(1)    00:50.08(4)      
     2. Edvards Zvirgzdiņš        Latvia          02:49.31        +0:30 00:45.09(3)    00:16.06(3)    01:07.04(2)    00:41.12(1)      
     3. Emīls Saulīte             Latvia          02:57.20        +8:19 00:48.17(5)    00:16.30(4)    01:10.51(3)    00:41.42(2)      
     4. Onni Vepsäläinen          Finland         03:04.31       +15:30 00:41.44(2)    00:17.47(7)    01:11.59(4)    00:53.01(5)      
        Maarius Kotsulim          Estonia         DNF                   Over time      00:20.14(9)    DNS            DNS              
        Chris Marcus Krahv        Estonia         DNF                   00:46.28(4)    00:13.44(1)    DNS            DNS              
        Timo Kudre                Estonia         DNF                   01:28.58(6)    DNS            DNS            DNS              
        Henri Perillus            Estonia         DNF                   DNS            00:19.24(8)    DNS            DNS              
        Renno Merenäkk            Estonia         DNF                   DNS            00:14.22(2)    DNS            DNS              
        Ossi Priks                Estonia         DNF                   DNS            00:16.31(5)    DNS            DNS              
        Lukass Silins             Latvia          DNF                   DNS            DNS            DNS            00:43.06(3)      
        Bruno Sterns              Latvia          DNF                   DNS            DNS            DNS            00:58.00(6)      
        Renars Grasis             Latvia          DQ                    DNS            DNS            DNS            MP               
        Audris Odo Vitolins       Latvia          DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
M20
1. 3700m 15KP
2. 3500m 22KP
3. 7400m 16KP
4. 4200m 13KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
        Artur Soo                 Estonia         DNF                   01:08.51(2)    DNS            DNS            DNS              
        Oliver Annus              Estonia         DNF                   01:11.40(3)    DNS            01:44.22(2)    01:07.32(1)      
        Mihkel Mahla              Estonia         DNF                   00:52.05(1)    DNS            DNS            DNS              
        Adomas Traubas            Lithuania       DNF                   DNS            00:20.30(1)    01:30.38(1)    DNS              
M21A
1. 3700m 15KP
2. 3100m 17KP
3. 7400m 16KP
4. 4200m 13KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Oliver Kütt               Estonia         02:56.42     02:56.42 00:49.11(1)    00:17.59(3)    01:12.24(1)    00:37.08(1)      
     2. Johannes Heinsoo          Estonia         03:17.57       +21:15 00:51.49(2)    00:18.47(4)    01:18.40(2)    00:48.41(3)      
        Aivaras Narbutaitis       Estonia         DNF                   Over time      00:22.10(6)    DNS            DNS              
        Riho Klement              Estonia         DNF                   01:23.45(3)    00:17.43(2)    Over time      DNS              
        Michael Imhof             Switzerland     DNF                   DNS            DNS            DNS            00:40.43(2)      
        Anthony Clerton           France          DNF                   DNS            DNS            Over time      00:54.56(4)      
        Martin Viljasaar          Estonia         DNF                   DNS            00:22.56(7)    DNS            DNS              
        Andreas Ellervee          Estonia         DQ                    DNS            DQ             DNF            DNS              
        Marcel Pflock             Germany         DQ                    MP             00:21.26(5)    MP             DNS              
        Valdis Jomants            Estonia         DQ                    DNF            DQ             DNS            DNS              
        Janis Gächter             Switzerland     DQ                    MP             00:13.29(1)    DNS            01:01.00(5)      
M21B
1. 2200m 10KP
2. 2200m 12KP
3. 5000m 13KP
4. 2500m 11KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Aleksei Spiridonov        Estonia         02:47.58     02:47.58 00:36.22(1)    00:12.44(1)    01:17.24(1)    00:41.28(1)      
        Urmo Kiviselg             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
M21E
1. 5500m 23KP
2. 3899m 25KP
3. 8599m 18KP
4. 5400m 17KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Anton Kuukka              Finland         02:42.50     02:42.50 00:45.53(1)    00:17.36(1)    00:54.47(1)    00:44.34(2)      
     2. Matīss Saulīte            Latvia          03:10.48       +27:58 01:04.38(8)    00:17.51(2)    01:03.35(3)    00:44.44(3)      
     3. Ville Lampinen            Finland         03:21.49       +38:59 00:59.56(5)    00:21.26(14)   01:12.57(9)    00:47.30(5)      
     4. Jaakko Laine              Finland         03:23.24       +40:34 00:57.31(4)    00:21.41(15)   01:07.38(7)    00:56.34(12)     
     5. Juho Westerlund           Finland         03:25.52       +43:02 01:01.24(7)    00:19.33(6)    01:05.49(4)    00:59.06(15)     
     6. Karol Galicz              Poland          03:26.12       +43:22 01:05.04(9)    00:20.34(10)   01:13.54(13)   00:46.40(4)      
        Mikko Hölli               Finland         DNF                   00:57.25(3)    00:20.15(8)    DNS            00:47.58(6)      
        Duncan Currie             Australia       DNF                   DNF            00:33.59(19)   DNS            DNS              
        Scott Collier             Great Britain   DNF                   Over time      00:23.45(16)   01:53.49(22)   01:24.27(22)     
        Kalle Liukkonen           Finland         DNF                   01:00.37(6)    00:21.22(11)   01:15.38(14)   DNS              
        Vesa Taanila              Finland         DNF                   00:47.23(2)    00:19.26(5)    01:06.34(5)    DNS              
        Yosuke Yagami                             DNF                   DNS            00:25.54(18)   DNS            DNS              
        Kristjan-Martin Kirjanen  Estonia         DNF                   01:06.09(10)   00:23.53(17)   01:37.38(19)   DNS              
        Rasmus Alen               Finland         DNF                   DNS            DNS            01:47.28(21)   01:08.38(20)     
        Alar Kume                 Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:18.52(15)   00:58.16(14)     
        Oliver Annus              Estonia         DNF                   DNS            00:20.28(9)    DNS            DNS              
        Kerrin Rattray            Australia       DNF                   DNS            DNS            01:09.41(8)    01:01.50(17)     
        Ollipekka Heikkilä        Finland         DNF                   DNS            DNS            01:07.07(6)    00:48.55(7)      
        Tero Heikkilä             Finland         DNF                   DNS            DNS            01:19.43(16)   00:53.22(10)     
        Samuli Salmenoja          Finland         DNF                   DNS            00:42.37(20)   01:13.04(11)   00:51.29(9)      
        Rainer Kujaöa             Finland         DNF                   DNS            DNS            01:12.57(9)    DNS              
        Arti Albert               Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNS            00:58.04(13)     
        Martin Vilismäe           Estonia         DNF                   DNS            00:19.38(7)    DNS            DNS              
        Kustu Künnapas            Estonia         DNF                   DNS            00:21.24(12)   DNS            00:54.39(11)     
        Nauris Neimanis           Latvia          DNF                   DNS            DNS            DNS            00:49.44(8)      
        Uldis Klepers             Latvia          DQ                    MP             00:19.08(3)    01:24.23(17)   01:02.49(18)     
        Veli Kangas               Finland         DQ                    MP             DQ             00:57.13(2)    00:39.42(1)      
        Hannes Poolamets          Estonia         DQ                    MP             DNS            01:13.07(12)   01:01.16(16)     
        Lauri Syrjäläinen         Finland         DQ                    DNS            DNS            MP             MP               
        Duncan Birtwistle         Great Britain   DQ                    DNS            00:19.12(4)    01:26.01(18)   MP               
        Raino Leopard             Estonia         DQ                    DNS            DQ             DNS            DNS              
        Toby Lang                 Australia       DQ                    MP             00:21.24(12)   01:37.41(20)   01:05.17(19)     
        Oleg Koshik               Estonia         DQ                    DNS            MP             DNS            DNS              
        Ludek Finstrle            Czech Republic  DQ                    Over time      DNS            MP             01:09.16(21)     
        Olli-Pekka Koistinen      Finland         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
        Raino Leopard             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
        Sander Nahkor             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
        Sergei Rjabõshkin         Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
        Allan Roosimägi           Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
        Olle Ilmar Jaama          Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
M35
1. 3700m 15KP
2. 3500m 22KP
3. 7400m 16KP
4. 4200m 13KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Taivo Tali                Estonia         03:34.45     03:34.45 00:57.29(1)    00:22.00(5)    01:26.36(2)    00:48.40(1)      
        Marko Teder               Estonia         DNF                   DNS            00:20.48(3)    01:32.24(3)    DNS              
        Michael Raer              Estonia         DNF                   Over time      00:21.41(4)    01:45.45(5)    00:58.31(2)      
        Allan Roosimägi           Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNS            01:05.58(4)      
        Margus Mäll               Estonia         DNF                   DNS            00:20.47(2)    01:35.51(4)    DNS              
        Taavi Tambur              Estonia         DNF                   DNS            00:20.09(1)    DNS            DNS              
        Ragnar Kruusla            Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:19.47(1)    DNS              
        Priit Transtok            Estonia         DQ                    DNS            00:24.27(6)    MP             DNS              
        Sławomir Ptak             Poland          DQ                    01:29.26(2)    DQ             Over time      01:05.26(3)      
        Ahti Raba                 Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
        Koit Uus                  Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
M40
1. 3299m 13KP
2. 3500m 22KP
3. 7400m 16KP
4. 4299m 13KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
        Kristjan Gans             Estonia         DNF                   00:43.05(3)    00:22.05(3)    01:19.32(2)    DNS              
        Alvar Suisalu             Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNS            01:01.41(2)      
        Alar Alajaan              Estonia         DNF                   01:18.37(4)    00:24.18(4)    Over time      01:18.41(3)      
        Kaarel Kallas             Estonia         DNF                   00:41.55(2)    DNS            DNS            DNS              
        Tõnu Lillelaid            Estonia         DNF                   00:40.10(1)    00:16.54(1)    01:15.10(1)    DNS              
        Mairo Kirss               Estonia         DNF                   DNS            00:19.08(2)    DNS            DNS              
        Edijs Šmits               Latvia          DNF                   DNS            DNS            01:38.42(4)    DNS              
        Aares Fjodorov            Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:36.23(3)    DNS              
        Kert Lindeberg            Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:50.17(5)    DNS              
        Tauno Murakas             Estonia         DNF                   DNS            00:25.19(5)    DNS            00:49.18(1)      
        Raino Leopard             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
M45
1. 3299m 13KP
2. 3100m 17KP
3. 6500m 15KP
4. 4299m 13KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Rain Eensaar              Estonia         02:14.56     02:14.56 00:29.20(1)    00:15.37(1)    00:53.47(2)    00:36.12(3)      
     2. Mārtiņš Dravants          Latvia          02:27.29       +12:33 00:41.32(7)    00:17.27(4)    00:54.16(3)    00:34.14(1)      
     3. Mati Korrol               Estonia         02:31.22       +16:26 00:34.03(2)    00:17.02(3)    00:57.13(5)    00:43.04(8)      
     4. Tarmo Klaar               Estonia         02:42.13       +27:17 00:38.17(3)    00:18.50(8)    01:03.05(6)    00:42.01(6)      
     5. Toomas Tiivel             Estonia         02:58.17       +43:21 00:39.51(5)    00:19.45(11)   01:06.04(8)    00:52.37(11)     
     6. Kaupo Järve               Estonia         03:16.33       +61:37 00:44.01(8)    00:18.05(6)    01:28.45(14)   00:45.42(9)      
     7. Danilo Piht               Estonia         03:22.28       +67:32 01:10.15(15)   00:19.09(9)    01:10.40(9)    00:42.24(7)      
     8. Krister Golsäter          Sweden          03:51.16       +96:20 01:04.23(14)   00:20.17(13)   01:27.37(12)   00:58.59(14)     
     9. Rünno Sulg                Estonia         04:08.30      +113:34 00:57.34(12)   00:26.30(20)   01:48.30(19)   00:55.56(12)     
    10. Henrik Flordal            Sweden          04:26.17      +131:21 01:13.40(16)   00:22.13(17)   01:49.13(20)   01:01.11(17)     
        Jani Kiuru                Finland         DNF                   DNF            00:16.45(2)    DNF            DNF              
        Indrek Mahla              Estonia         DNF                   00:49.42(10)   DNS            DNS            DNS              
        Meelis Merenäkk           Estonia         DNF                   00:49.54(11)   00:18.48(7)    DNS            DNS              
        Ivo Miller                Estonia         DNF                   01:16.39(17)   00:19.23(10)   01:37.51(17)   DNS              
        Simo Martomaa             Finland         DNF                   00:38.24(4)    DNS            00:47.52(1)    DNS              
        Viljar Vainola            Estonia         DNF                   01:02.52(13)   00:27.04(21)   DNF            01:00.31(16)     
        Erik Aibast               Estonia         DNF                   00:40.04(6)    DNS            DNS            DNS              
        Andres Käver              Estonia         DNF                   DNS            00:25.50(19)   DNS            DNS              
        Jan Aas                   Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:31.17(15)   00:59.19(15)     
        Alar Teras                Estonia         DNF                   DNS            00:23.48(18)   DNS            DNS              
        Michailas Traubas         Lithuania       DNF                   DNS            00:28.08(22)   DNS            DNS              
        Heimar Steinpilm          Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:33.46(16)   DNS              
        Ain Fjodorov              Estonia         DNF                   DNS            DNS            00:56.00(4)    00:35.48(2)      
        Tõnu Ots                  Estonia         DNF                   DNS            00:20.57(15)   DNS            DNS              
        Veljo Vask                Estonia         DNF                   DNS            00:20.06(12)   DNS            DNS              
        Tanel Esta                Estonia         DNF                   DNS            00:20.42(14)   01:19.30(10)   00:41.18(5)      
        Silvar Savolainen         Estonia         DNF                   DNS            00:21.43(16)   DNS            DNS              
        Jan Liister               Estonia         DQ                    DNS            DQ             DNS            DNS              
        Martin Kaup               Estonia         DQ                    MP             00:17.30(5)    01:05.36(7)    00:40.23(4)      
        Daniel Rejment            Sweden          DQ                    MP             DQ             01:27.56(13)   DNS              
        Hugo Flordal              Sweden          DQ                    00:45.43(9)    DQ             01:21.31(11)   00:47.36(10)     
        Anders Sölscher           Sweden          DQ                    01:23.13(18)   DQ             01:40.50(18)   00:58.07(13)     
        Lauri Beilmann            Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
        Tero Hihnala              Finland         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
M50
1. 3000m 11KP
2. 2899m 16KP
3. 6200m 14KP
4. 3899m 13KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Mikko Salonen             Finland         02:21.52     02:21.52 00:33.21(2)    00:15.52(5)    00:57.05(6)    00:35.34(1)      
     2. Takashi Irie              Japan           02:41.12       +19:20 00:49.23(8)    00:14.30(1)    00:52.06(2)    00:45.13(4)      
     3. Robert Palm               Sweden          02:44.01       +22:09 00:42.34(6)    00:15.44(4)    00:53.51(3)    00:51.52(7)      
     4. Mairolt Kakko             Estonia         03:06.01       +44:09 00:51.12(10)   00:16.40(6)    01:01.49(9)    00:56.20(9)      
     5. Jari Ojala                Finland         03:30.48       +68:56 00:52.43(11)   00:18.54(9)    01:16.56(16)   01:02.15(11)     
     6. Niklas Söderlund          Sweden          04:11.46      +109:54 01:17.55(14)   00:19.40(11)   01:28.56(18)   01:05.15(12)     
        Veikko Tamlak             Estonia         DNF                   DNS            00:19.28(10)   DNS            DNS              
        Raivo Mitt                Estonia         DNF                   Over time      DNS            01:55.50(21)   01:19.06(14)     
        Raul Kudre                Estonia         DNF                   00:35.11(4)    DNS            DNS            DNS              
        Rein Zaitsev              Estonia         DNF                   00:45.55(7)    DNS            DNS            DNS              
        Meelis Mälberg            Estonia         DNF                   01:07.38(13)   DNS            DNS            DNS              
        Pekka Saalasti            Finland         DNF                   00:54.03(12)   00:21.12(12)   DNS            00:57.20(10)     
        Sven Olsson               Sweden          DNF                   00:50.08(9)    DNS            01:10.04(12)   DNS              
        Andrei Nikitin            Estonia         DNF                   00:32.59(1)    00:14.44(2)    01:00.15(8)    DNF              
        Oskars Zernis             Latvia          DNF                   00:33.40(3)    00:15.17(3)    00:58.52(7)    DNS              
        Marti Ranne               Estonia         DNF                   DNS            00:21.29(13)   01:17.04(17)   DNS              
        Raivo Reiman              Estonia         DNF                   DNS            DNS            00:51.55(1)    00:43.37(3)      
        Mart Ostra                Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:15.16(14)   00:55.31(8)      
        Raivo Erik                Estonia         DNF                   DNS            00:17.19(8)    DNS            DNS              
        Meelis Zimmermann         Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:02.46(10)   00:48.33(5)      
        Indrek Viikmaa            Estonia         DNF                   DNS            00:22.10(14)   01:47.39(19)   01:14.42(13)     
        Kaido Nurja               Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:04.04(11)   00:49.01(6)      
        Vesa Klemettinen          Finland         DNF                   DNS            DNS            00:55.26(5)    DNS              
        Inno Ling                 Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:15.53(15)   DNS              
        Olavi Loo                 Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:13.50(13)   DNS              
        Randy Korb                Estonia         DQ                    00:35.13(5)    MP             00:54.20(4)    00:40.02(2)      
        Tuomas Naakka             Finland         DQ                    MP             00:16.45(7)    Over time      DNS              
        Igor Bončina              Slovenia        DQ                    MP             00:24.09(15)   Over time      Over time        
        David Lindgren            Sweden          DQ                    Over time      MP             01:51.13(20)   DNS              
        Neeme Loorits             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
        Väino Ellamik             Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
        Lars Öhgren               Sweden          DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
        Martin Aunin              Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
M55
1. 3000m 11KP
2. 2600m 16KP
3. 5799m 15KP
4. 3899m 13KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Priit Pääslane            Estonia         02:53.41     02:53.41 00:33.23(2)    00:14.10(1)    01:15.14(4)    00:50.54(2)      
     2. Priit Överus              Estonia         03:00.31        +6:50 00:38.33(3)    00:16.16(9)    01:13.17(3)    00:52.25(3)      
     3. Tomas Ray                 Finland         03:21.41       +28:00 00:54.48(7)    00:15.33(7)    01:16.39(5)    00:54.41(4)      
     4. Urmas Sulaoja             Estonia         03:29.35       +35:54 01:05.43(8)    00:15.24(6)    01:18.31(7)    00:49.57(1)      
     5. Lauri Leppik              Estonia         03:51.28       +57:47 01:07.46(10)   00:18.38(11)   01:28.59(12)   00:56.05(5)      
     6. Antti Roose               Estonia         04:02.38       +68:57 01:06.43(9)    00:16.07(8)    01:24.12(9)    01:15.36(12)     
        Magnus Larsson            Sweden          DNF                   00:44.00(5)    00:14.29(3)    01:11.03(2)    DNF              
        Urpo Väänänen             Finland         DNF                   00:46.54(6)    DNS            01:17.02(6)    00:58.09(6)      
        Thomas Johannesson        Sweden          DNF                   00:30.10(1)    DNS            00:53.50(1)    DNS              
        Timo Neuvonen             Finland         DNF                   DNS            00:24.47(15)   DNS            01:09.24(10)     
        Indrek Jentson            Estonia         DNF                   Over time      00:18.21(10)   01:34.46(15)   01:02.42(9)      
        Johan Alenius             Sweden          DNF                   DNS            DNS            01:24.54(10)   DNS              
        Ülo Viru                  Estonia         DNF                   DNS            00:15.08(4)    01:43.49(16)   DNS              
        Bo Simonsen               Denmark         DNF                   DNS            00:14.18(2)    DNS            DNS              
        Vladimir Savinov          Estonia         DNF                   DNS            00:15.19(5)    DNS            DNS              
        Priit Truusalu            Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:32.32(14)   DNS              
        Michael Wilhelmsson       Sweden          DQ                    01:17.24(12)   00:21.31(13)   MP             01:14.24(11)     
        Niclas Ahlström           Sweden          DQ                    DNF            DQ             MP             DNS              
        Martin Nolte              Germany         DQ                    MP             MP             DNF            DNS              
        Reto Zbinden              Switzerland     DQ                    00:40.28(4)    DQ             01:27.27(11)   DNS              
        Johan Balck               Sweden          DQ                    01:13.39(11)   00:21.42(14)   MP             01:00.50(8)      
        Blaise Marclay            Belgium         DQ                    MP             DQ             MP             DNS              
        Christophe Rauturier      France          DQ                    DNF            DQ             01:19.45(8)    DNS              
        Raivo Panker              Estonia         DQ                    01:28.06(13)   DQ             01:31.02(13)   00:59.25(7)      
        Per Henrik Engberg        Sweden          DQ                    MP             00:19.16(12)   Over time      01:22.51(13)     
        Robert Östlund            Sweden          DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
M60
1. 2500m 11KP
2. 2600m 16KP
3. 5099m 14KP
4. 3399m 12KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Stefan Nyberg             Sweden          02:08.43     02:08.43 00:28.53(2)    00:14.16(2)    00:48.05(2)    00:37.29(1)      
     2. Andres Laas               Estonia         02:26.02       +17:19 00:38.10(10)   00:15.04(5)    00:51.16(4)    00:41.32(4)      
     3. Timo Asikainen            Finland         02:47.15       +38:32 00:34.00(7)    00:21.15(11)   01:00.29(9)    00:51.31(6)      
     4. Heikki Frilander          Finland         02:54.18       +45:35 00:36.13(8)    00:17.30(8)    01:01.23(10)   00:59.12(9)      
     5. Ulf Burman                Sweden          02:54.47       +46:04 00:40.07(11)   00:14.23(3)    00:59.00(8)    01:01.17(12)     
     6. Urmas Lips                Estonia         03:56.07      +107:24 01:12.40(19)   00:15.52(6)    01:15.13(13)   01:12.22(14)     
        Ari Anjala                Finland         DNF                   00:29.36(3)    DNS            00:45.39(1)    DNS              
        Maido Kaljur              Estonia         DNF                   01:02.59(17)   00:16.29(7)    01:12.09(12)   DNS              
        Knut Mathisen             Norway          DNF                   00:28.27(1)    00:14.14(1)    00:53.14(6)    DNS              
        Juha Liukkonen            Finland         DNF                   00:50.29(13)   00:18.38(10)   DNS            01:01.10(11)     
        Rolf Hediger              Switzerland     DNF                   01:06.48(18)   00:21.58(12)   DNF            01:06.17(13)     
        Matti Betlem              Estonia         DNF                   DNS            00:17.51(9)    DNS            DNS              
        Viesturs Lucāns           Latvia          DNF                   DNS            DNS            DNS            00:54.45(7)      
        Björn Jakobsson           Sweden          DQ                    01:00.25(15)   MP             DNS            DNF              
        Christer Blomqvist        Sweden          DQ                    00:54.54(14)   DQ             DNS            00:58.49(8)      
        Martin Gross              Switzerland     DQ                    01:01.51(16)   DQ             DNS            01:00.26(10)     
        Mart Külvik               Estonia         DQ                    00:30.05(5)    MP             00:52.54(5)    00:39.10(3)      
        Rikard Imark              Sweden          DQ                    00:33.50(6)    00:14.42(4)    MP             DNS              
        Tiit Tali                 Estonia         DQ                    00:29.50(4)    DQ             00:49.06(3)    00:37.40(2)      
        Aivar Meindok             Estonia         DQ                    DNS            MP             01:32.17(15)   DNS              
        Mihkel Nahkur             Estonia         DQ                    DNS            DNS            01:19.58(14)   MP               
        Eugenijus Mikšys          Lithuania       DQ                    00:43.02(12)   DQ             00:53.59(7)    00:45.17(5)      
        Andrus Rämmann            Estonia         DQ                    DNS            MP             01:02.24(11)   DNS              
        Mats Jönsson              Sweden          DQ                    00:36.21(9)    MP             DNF            DNS              
        Graeme Dawson             Australia       DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
        Raino Lampinen            Finland         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
        Jouni Markku              Finland         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
M65
1. 2500m 11KP
2. 1899m 13KP
3. 5000m 13KP
4. 3399m 12KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Sören Jonsson             Norway          02:21.48     02:21.48 00:36.14(1)    00:11.25(1)    00:54.31(2)    00:39.38(1)      
     2. Jarmo Lehto               Finland         02:55.18       +33:30 00:43.25(2)    00:13.34(4)    01:11.39(3)    00:46.40(3)      
     3. Jüri Rokko                Estonia         03:49.50       +88:02 01:12.24(12)   00:13.21(3)    01:12.56(4)    01:11.09(7)      
     4. Kari Papinsaari           Finland         04:03.54      +102:06 00:53.47(5)    00:14.17(6)    01:46.04(9)    01:09.46(6)      
        Andrew Cumming Thom       Australia       DNF                   01:00.22(6)    00:12.34(2)    DNF            01:21.31(9)      
        Börje Vartiainen          Finland         DNF                   00:45.05(3)    DNS            00:52.42(1)    00:44.31(2)      
        Pertti Laine              Finland         DNF                   DNS            00:22.30(8)    DNS            Over time        
        Göran Ohlsson             Sweden          DNF                   01:02.42(8)    DNS            DNS            01:23.41(10)     
        Aare Limberg              Estonia         DNF                   01:13.21(13)   00:16.35(7)    01:42.09(8)    DNS              
        Riho Kokk                 Estonia         DNF                   00:53.20(4)    DNS            Over time      01:16.55(8)      
        Aigar Pindmaa             Estonia         DNF                   01:01.41(7)    00:13.46(5)    01:20.59(5)    DNS              
        Tiit Olju                 Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:52.47(10)   DNS              
        Kalmer Keevend            Estonia         DQ                    01:05.12(10)   MP             01:23.49(6)    01:02.48(5)      
        Heini Tammik              Estonia         DQ                    01:03.50(9)    MP             01:25.20(7)    00:52.34(4)      
        Rein Rooni                Estonia         DQ                    DNS            DNS            MP             DNS              
        Kalju Vaikjärv            Estonia         DQ                    DNS            DNS            MP             DNS              
        Bengt Hansson             Sweden          DQ                    01:11.55(11)   MP             MP             DNS              
M70
1. 2200m 10KP
2. 1899m 13KP
3. 3899m 11KP
4. 2500m 11KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Rein Kriks                Estonia         02:17.00     02:17.00 00:29.21(1)    00:15.17(5)    00:57.30(2)    00:34.52(1)      
     2. Arvo Kivikas              Estonia         02:20.59        +3:59 00:36.19(2)    00:13.09(3)    00:54.45(1)    00:36.46(2)      
     3. Heikki Hillo              Finland         02:54.29       +37:29 00:36.54(3)    00:13.33(4)    01:16.04(4)    00:47.58(4)      
     4. Pekka Ilmakunnas          Finland         03:14.22       +57:22 00:55.26(8)    00:12.23(2)    01:24.50(8)    00:41.43(3)      
     5. Arne Kolk                 Estonia         03:30.59       +73:59 00:41.47(6)    00:15.50(7)    01:39.56(9)    00:53.26(5)      
        Tiit Ploompuu             Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:16.37(5)    DNS              
        Kai Saksman               Estonia         DNF                   DNS            00:12.13(1)    DNS            DNS              
        Ilmar Kirjanen            Estonia         DQ                    00:43.53(7)    00:16.30(9)    MP             DNS              
        Vesa Tervo                Finland         DQ                    00:41.44(5)    00:15.18(6)    01:02.50(3)    MP               
        Lennart Lundgren          Sweden          DQ                    01:09.10(9)    DQ             Over time      DNS              
        Riho Männi                Estonia         DQ                    00:38.45(4)    MP             01:17.29(6)    MP               
        Jukka Tiitto              Finland         DQ                    DNS            DQ             DNS            DNS              
        Jouko Koivula             Finland         DQ                    MP             00:16.25(8)    01:21.51(7)    MP               
M75
1. 1899m 9KP
2. 1600m 10KP
3. 2500m 10KP
4. 1899m 9KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Heikki Kyyrönen           Finland         02:12.01     02:12.01 00:33.50(1)    00:15.05(6)    00:49.33(5)    00:33.33(2)      
     2. Mihkel Mälter             Estonia         02:16.54        +4:53 00:46.23(4)    00:09.25(1)    00:48.36(4)    00:32.30(1)      
     3. Jorma Kemppi              Finland         02:33.15       +21:14 01:01.33(7)    00:12.34(3)    00:40.59(2)    00:38.09(4)      
     4. Tapio Tiura               Finland         02:48.35       +36:34 00:57.41(6)    00:13.21(5)    00:51.30(6)    00:46.03(6)      
     5. Östen Eriksson            Sweden          03:02.09       +50:08 01:02.16(8)    00:13.02(4)    00:47.37(3)    00:59.14(7)      
        Elmo Pärna                Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:50.46(9)    DNF              
        Mati Poom                 Estonia         DQ                    00:53.18(5)    DQ             01:22.32(8)    00:39.48(5)      
        Rein Küttim               Estonia         DQ                    DNS            DQ             DNS            DNS              
        Rafael Gordon             Estonia         DQ                    00:36.08(2)    DQ             00:40.20(1)    00:35.34(3)      
        Hans Kruskopf             Sweden          DQ                    00:41.19(3)    00:12.23(2)    01:09.22(7)    MP               
M80
1. 1800m 9KP
2. 1600m 10KP
3. 2500m 10KP
4. 1800m 9KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
        Jouko Karjalainen         Finland         DQ                    00:35.09(1)    DQ             00:56.57(2)    00:43.34(1)      
        Tõnu Raid                 Estonia         DQ                    MP             DNS            00:54.43(1)    00:53.06(2)      
M8NR
1. 1300m 6KP Nöörirada / Marked course
2. 599m 5KP Nöörirada / Marked course
3. 1399m 6KP Nöörirada/Marked course
4. 1699m 8KP Nöörirada/Marked course
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Robin Kaljur              Estonia         01:06.40     01:06.40 00:24.33(1)    00:04.07(1)    00:17.56(1)    00:20.04(1)      
     2. Romet Kaljur              Estonia         01:23.13       +16:33 00:28.00(2)    00:13.55(3)    00:19.24(2)    00:21.54(2)      
        Emils Tamuzs              Latvia          DNF                   00:51.16(3)    00:07.35(2)    DNS            00:54.15(4)      
        Robin Mattias Irval       Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNS            00:53.05(3)      
W10TR
1. 1399m 6KP Tugirada /Assisted course
2. 900m 8KP Tugirada /Assisted course
3. 1399m 7KP Tugirada /Assisted course
4. 1600m 7KP Tugirada /Assisted course
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Vianez Bončina            Slovenia        01:58.04     01:58.04 00:37.31(2)    00:08.27(2)    00:33.56(1)    00:38.10(1)      
W12
1. 1699m 7KP
2. 1300m 11KP
3. 1899m 8KP
4. 1800m 8KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Maria Kaljur              Estonia         01:52.13     01:52.13 00:37.56(2)    00:09.22(6)    00:29.50(2)    00:35.05(3)      
     2. Kaisa Karja               Estonia         02:03.20       +11:07 00:36.54(1)    00:08.27(5)    00:44.52(5)    00:33.07(2)      
     3. Hanna Roosipuu            Estonia         02:36.34       +44:21 00:58.36(4)    00:09.45(7)    00:46.51(6)    00:41.22(5)      
        Krisdelle Lillo           Estonia         DNF                   01:16.40(5)    DNS            DNS            DNS              
        Matilda Flordal           Sweden          DNF                   DNF            00:14.40(8)    00:49.07(7)    00:59.01(6)      
        Miriam Paesüld            Estonia         DNF                   DNS            00:07.49(4)    DNS            DNS              
        Iiris Timma               Estonia         DNF                   00:56.34(3)    DNS            DNS            DNS              
        Mia Esta                  Estonia         DNF                   DNS            00:07.15(1)    00:27.49(1)    00:31.04(1)      
        Tara Kortelainen          Finland         DQ                    MP             00:07.23(2)    00:33.19(3)    00:39.01(4)      
        Marta Mälberg             Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS            DNS              
        Loore Liisa Samuel        Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS            DNS              
        Klara Juhlin              Sweden          DQ                    MP             00:07.32(3)    00:34.04(4)    MP               
        Anni Alus                 Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS            DNS              
W14
1. 1800m 9KP
2. 1899m 13KP
3. 2200m 10KP
4. 1800m 9KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Liis-Marie Kaljur         Estonia         01:29.45     01:29.45 00:27.50(1)    00:12.30(4)    00:27.26(3)    00:21.59(3)      
     2. Anna Mia Atonen           Estonia         01:30.07        +0:22 00:32.14(3)    00:10.53(3)    00:24.26(1)    00:22.34(4)      
     3. Emīlija Dravante          Latvia          01:31.37        +1:52 00:32.21(4)    00:12.30(4)    00:26.11(2)    00:20.35(2)      
     4. Grete Johanna Korb        Estonia         01:36.33        +6:48 00:30.56(2)    00:10.34(2)    00:29.28(4)    00:25.35(5)      
     5. Elsa Vepsäläinen          Finland         02:19.54       +50:09 00:41.19(5)    00:13.09(7)    00:52.44(9)    00:32.42(8)      
        Kirke Keem                Estonia         DNF                   00:44.08(6)    DNS            DNS            DNS              
        Käti Kudre                Estonia         DNF                   00:49.50(7)    DNS            DNS            DNS              
        Kaisa Kallas              Estonia         DNF                   00:53.27(8)    DNS            DNS            DNS              
        Liisa Laura Viru          Estonia         DNF                   DNS            00:12.58(6)    00:39.47(6)    DNS              
        Elin Palm                 Sweden          DQ                    MP             00:09.51(1)    00:43.13(8)    00:28.00(6)      
        Anett Liisa Parts         Estonia         DQ                    00:57.25(9)    DQ             DNS            00:19.55(1)      
        Ellen Flordal             Sweden          DQ                    MP             DQ             00:41.03(7)    00:28.07(7)      
        Moa Sölscher              Sweden          DQ                    MP             00:15.24(8)    00:37.48(5)    00:42.51(9)      
        Miina Raudoja             Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS            DNS              
W16
1. 2000m 9KP
2. 2200m 12KP
3. 3100m 11KP
4. 2100m 9KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Frida Kärner Grooss       Denmark         01:48.04     01:48.04 00:28.23(1)    00:12.47(6)    00:40.25(2)    00:26.29(2)      
     2. Līva Elīza Andersone      Latvia          01:56.40        +8:36 00:31.42(4)    00:12.50(7)    00:42.04(5)    00:30.04(4)      
     3. Laura Krumina             Latvia          01:58.50       +10:46 00:30.08(2)    00:13.31(9)    00:40.28(3)    00:34.43(10)     
     4. Mariann Zernant           Estonia         02:00.37       +12:33 00:34.57(5)    00:11.16(2)    00:40.41(4)    00:33.43(7)      
     5. Laura-Liis Kaljur         Estonia         02:05.46       +17:42 00:35.05(6)    00:12.05(4)    00:48.12(10)   00:30.24(5)      
     6. Yuliia Denesiuk           Ukraine         02:06.18       +18:14 00:35.08(7)    00:13.01(8)    00:43.45(6)    00:34.24(8)      
     7. Elīza Odriņa              Latvia          02:16.59       +28:55 00:41.17(9)    00:11.19(3)    00:46.02(9)    00:38.21(11)     
     8. Viola Nikitina            Estonia         02:27.31       +39:27 00:51.53(10)   00:12.14(5)    00:50.44(11)   00:32.40(6)      
        Liise Lillelaid           Estonia         DNF                   00:30.59(3)    00:11.04(1)    00:34.30(1)    DNS              
        Jolan Aas                 Estonia         DNF                   DNS            00:17.24(11)   DNS            01:10.19(12)     
        Anna-Liisa Leiten         Estonia         DNF                   DNS            00:18.46(12)   DNS            DNS              
        Sandra Arak               Estonia         DNF                   DNS            00:14.24(10)   DNS            DNS              
        Mareli Vaher              Estonia         DQ                    DNS            DQ             00:55.13(12)   00:34.40(9)      
        Elsa Golsäter             Sweden          DQ                    00:38.24(8)    DQ             00:44.04(7)    00:27.15(3)      
        Harriet Koppel            Estonia         DQ                    DNS            DQ             00:45.39(8)    00:26.09(1)      
        Jolan Aas                 Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS            DNS              
W18
1. 2799m 12KP
2. 2600m 16KP
3. 5099m 14KP
4. 3600m 14KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Leonarda Baltina          Latvia          02:48.00     02:48.00 00:49.13(2)    00:13.30(1)    00:58.56(2)    00:46.21(3)      
     2. Brigitte Panker           Estonia         02:48.59        +0:59 00:53.14(3)    00:14.43(2)    00:58.47(1)    00:42.15(1)      
     3. Hedda Kärner Grooss       Denmark         02:52.56        +4:56 00:43.59(1)    00:17.13(4)    01:03.02(3)    00:48.42(4)      
     4. Liv Norberg               Sweden          03:38.56       +50:56 01:14.13(4)    00:17.38(6)    01:09.03(4)    00:58.02(6)      
        Agnes Wallin              Sweden          DNF                   01:20.32(5)    DNS            DNS            DNS              
        Moa Bergqvist             Sweden          DNF                   DNF            DNS            01:21.47(7)    01:12.22(9)      
        Maria Eller               Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNS            00:50.28(5)      
        Birgit Rõõm               Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:21.19(6)    00:44.14(2)      
        Liis-Marii Kaso           Estonia         DNF                   DNS            00:14.45(3)    DNS            DNS              
        Elize Bremze              Latvia          DNF                   DNS            DNS            DNS            01:00.11(8)      
        Kris Jette Piht           Estonia         DQ                    MP             00:17.27(5)    01:19.27(5)    00:59.24(7)      
        Mari Ann Mahla            Estonia         DQ                    MP             DNS            DNS            DNS              
        Zozefine Zavjalova        Latvia          DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
W20
1. 3299m 13KP
2. 3100m 17KP
3. 5799m 15KP
4. 4299m 13KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Maja Bergqvist            Sweden          04:04.06     04:04.06 00:56.08(1)    00:21.30(2)    01:40.45(2)    01:05.43(1)      
     2. Tilda Golsäter            Sweden          04:14.41       +10:35 01:02.56(2)    00:31.25(4)    01:28.26(1)    01:11.54(2)      
        Taiga Lazdane             Latvia          DQ                    MP             00:20.40(1)    MP             DNS              
        Malin Wilhelmsson         Sweden          DQ                    MP             00:29.28(3)    MP             Over time        
W21A
1. 3000m 11KP
2. 2899m 16KP
3. 6200m 14KP
4. 3899m 13KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
        5 Reserv                  Estonia         DNF                   DNS            00:22.26(2)    DNS            DNS              
        Sara Rudh                 Sweden          DNF                   Over time      00:22.57(3)    01:38.32(1)    Over time        
        Lisa Christen             Switzerland     DNF                   DNS            DNS            DNS            Over time        
        Amber Riddle              New Zealand     DQ                    01:17.37(1)    00:17.10(1)    MP             DNS              
        Kristel Kõivo             Estonia         DQ                    DNS            MP             DNS            DNS              
W21B
1. 2000m 9KP
2. 1899m 13KP
3. 3899m 11KP
4. 2100m 9KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
        Mari-Ann Saar             Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNS            Over time        
        Nele Juntson              Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNS            01:06.34(1)      
        Olga Kulinich             Estonia         DQ                    DNS            DNS            MP             01:18.25(2)      
        Klara Söderlund           Sweden          DQ                    01:23.04(2)    DQ             Over time      DNS              
        Heidi Gross               Switzerland     DQ                    01:06.40(1)    DQ             DNS            DNS              
W21E
1. 4200m 18KP
2. 3500m 22KP
3. 6500m 15KP
4. 4700m 14KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Jenny Ojala               Finland         03:09.48     03:09.48 00:56.21(3)    00:19.36(1)    01:03.03(4)    00:50.48(2)      
     2. Veera Kiuru               Finland         03:15.05        +5:17 00:52.36(1)    00:21.40(4)    01:10.26(6)    00:50.23(1)      
     3. Anita Laanejõe            Estonia         03:59.25       +49:37 01:11.06(4)    00:22.19(5)    01:31.44(10)   00:54.16(3)      
        Kätlin Regiina Kirjanen   Estonia         DNF                   01:12.27(5)    00:25.12(10)   01:26.58(8)    DNS              
        Ingrid Gulbrandsen        Norway          DNF                   00:56.16(2)    DNS            00:56.26(1)    DNS              
        Liene Tamuza              Latvia          DNF                   Over time      00:23.54(8)    DNS            Over time        
        Doris Kudre               Estonia         DNF                   DNS            00:22.35(7)    DNS            DNS              
        Liis Johanson             Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNF            00:55.41(5)      
        Tuuli Heikkilä            Finland         DNF                   DNS            DNS            01:27.43(9)    00:54.59(4)      
        Sanni Norrbacka           Finland         DNF                   DNS            DNS            01:00.43(2)    DNF              
        Emily Raudkepp            Estonia         DNF                   DNS            00:21.18(3)    DNS            DNS              
        Olga Andrejeva            Estonia         DNF                   DNS            00:24.05(9)    DNS            DNS              
        Nele Juntson              Estonia         DNF                   DNS            00:26.24(11)   DNS            DNS              
        Kaisa Klemettinen         Finland         DNF                   DNS            00:20.29(2)    01:09.32(5)    DNS              
        Anne Edwards              Great Britain   DQ                    01:22.26(6)    00:34.38(12)   Over time      MP               
        Sina Tommer               Switzerland     DQ                    MP             DNS            01:02.05(3)    DNS              
        Emma Joonas               Estonia         DQ                    MP             00:22.24(6)    01:24.15(7)    01:06.10(6)      
        Suvi Heikkilä             Finland         DQ                    DNS            DNS            MP             MP               
                                                  DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
                                  Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
W35
1. 3000m 11KP
2. 3100m 17KP
3. 5799m 15KP
4. 3899m 13KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Maret Vaher               Estonia         02:56.53     02:56.53 00:39.49(1)    00:18.49(1)    01:06.54(2)    00:51.21(2)      
     2. Merike Vanjuk             Estonia         03:09.32       +12:39 01:02.11(2)    00:19.02(2)    01:02.23(1)    00:45.56(1)      
     3. Aiva Klepere              Latvia          04:22.20       +85:27 01:11.47(3)    00:20.58(4)    01:29.10(3)    01:20.25(3)      
        Marge Sargma              Estonia         DNF                   DNS            00:27.00(5)    DNS            DNS              
        Kairi Tuulmägi            Estonia         DQ                    DNS            00:19.18(3)    MP             DNS              
        Abigael Boncina           Philippines     DQ                    MP             DQ             DNS            DNS              
W40
1. 2799m 12KP
2. 2899m 16KP
3. 5099m 14KP
4. 3600m 14KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Elina Kutti               Estonia         03:55.50     03:55.50 01:00.41(3)    00:26.24(5)    01:22.53(4)    01:05.52(2)      
     2. Jaana Karja               Estonia         03:56.24        +0:34 01:05.48(4)    00:22.33(3)    01:20.33(3)    01:07.30(3)      
        Linda Krumina             Latvia          DNF                   00:46.45(1)    00:20.32(1)    01:01.27(2)    DNS              
        Anu Käver                 Estonia         DNF                   DNS            00:23.27(4)    DNS            DNS              
        Helina Kärner             Estonia         DNF                   DNS            00:21.25(2)    DNS            DNS              
        Reda Velde                Lithuania       DQ                    00:47.13(2)    MP             00:51.55(1)    00:43.19(1)      
W45
1. 2799m 12KP
2. 2899m 16KP
3. 5000m 13KP
4. 3600m 14KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Edith Madalik             Estonia         02:45.00     02:45.00 00:37.59(1)    00:19.14(5)    01:03.47(6)    00:44.00(1)      
     2. Ingrid Piht               Estonia         03:07.19       +22:19 00:43.10(2)    00:20.33(9)    01:02.21(4)    01:01.15(6)      
     3. Karin Andersson           Sweden          03:20.42       +35:42 00:58.58(5)    00:18.16(2)    00:54.13(1)    01:09.15(8)      
     4. Marje Venelaine           Estonia         03:24.47       +39:47 00:47.34(3)    00:22.32(10)   01:27.02(11)   00:47.39(2)      
     5. Anneli Pello              Estonia         03:44.23       +59:23 01:18.21(8)    00:23.17(11)   01:13.01(8)    00:49.44(3)      
     6. Eva Palm                  Sweden          04:07.33       +82:33 01:13.44(7)    00:20.27(8)    01:17.31(9)    01:15.51(13)     
     7. Heidi Prits               Estonia         04:16.09       +91:09 01:11.20(6)    00:28.38(13)   01:20.35(10)   01:15.36(12)     
        Therese Bergqvist         Sweden          DNF                   DNF            DNS            00:54.27(2)    00:55.27(5)      
        Inga Lips                 Estonia         DNF                   01:24.37(10)   00:25.19(12)   DNF            01:10.25(9)      
        Sigrit Mahla              Estonia         DNF                   01:21.48(9)    DNS            DNS            DNS              
        Edit Kannel               Estonia         DNF                   DNS            00:19.21(6)    DNS            DNS              
        Viivi-Anne Soots          Estonia         DNF                   DNS            00:17.27(1)    01:04.02(7)    DNS              
        Aistė Traubienė           Lithuania       DNF                   DNS            00:18.29(4)    01:03.13(5)    DNS              
        Reeda Tuula-Fjodorov      Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:37.45(12)   01:11.12(10)     
        Jana Kink                 Estonia         DNF                   DNS            00:18.27(3)    DNS            01:12.32(11)     
        Ruth Esta                 Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:38.19(13)   Over time        
        Kirsten Nigul             Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:02.00(3)    00:52.03(4)      
        Ethel Eensaar             Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNF            01:03.16(7)      
        Elīna Andersone           Latvia          DQ                    00:53.14(4)    00:20.04(7)    MP             DNS              
        Raili Rooba               Estonia         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
W50
1. 2200m 12KP
2. 2600m 16KP
3. 4500m 12KP
4. 2899m 11KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Anna Lindgren             Sweden          02:42.23     02:42.23 00:34.05(2)    00:17.38(1)    00:57.23(1)    00:53.17(2)      
     2. Minija Pääslane           Estonia         02:52.02        +9:39 00:34.35(3)    00:19.29(4)    01:06.25(4)    00:51.33(1)      
     3. Carola Ray                Finland         03:23.24       +41:01 00:42.55(5)    00:20.12(8)    01:13.14(10)   01:07.03(4)      
     4. Anna Zetterberg           Sweden          03:27.07       +44:44 00:43.48(6)    00:19.05(3)    01:15.36(12)   01:08.38(6)      
     5. Anna-Karin Lövgren        Sweden          04:24.57      +102:34 00:52.40(7)    00:31.06(11)   01:34.33(17)   01:26.38(9)      
        Catarina Larsson          Sweden          DNF                   00:56.27(8)    00:23.08(10)   01:14.09(11)   DNF              
        Anneli Aas                Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:03.34(3)    01:20.41(8)      
        Kerstin Imark             Sweden          DNF                   00:33.10(1)    00:20.47(9)    01:07.53(6)    DNS              
        Signe Raidmets            Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:00.51(2)    DNS              
        Triina-Britt Preden       Estonia         DNF                   DNS            00:19.34(5)    01:07.45(5)    DNS              
        Anne-Ly Viikmaa           Estonia         DNF                   DNS            00:19.53(6)    01:12.25(9)    01:07.47(5)      
        Maari Idnurm              Estonia         DNF                   DNS            00:18.48(2)    01:19.40(15)   DNS              
        Helge Murutalu            Estonia         DQ                    MP             00:19.59(7)    01:16.19(13)   00:58.43(3)      
        Reet Idavain              Estonia         DQ                    01:18.04(10)   MP             01:18.19(14)   DNF              
        Jenny Lind Öhgren         Sweden          DQ                    00:34.51(4)    MP             01:10.40(7)    Over time        
        Elisabeth Assarsson       Sweden          DQ                    01:05.04(9)    DQ             01:20.51(16)   01:18.19(7)      
        Siiri Vallner             Estonia         DQ                    DNS            DQ             01:11.58(8)    DNS              
        Renate Thys Marclay       Belgium         DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
W55
1. 2200m 12KP
2. 2200m 12KP
3. 4500m 12KP
4. 2899m 11KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Airi Alnek                Estonia         02:25.31     02:25.31 00:29.32(1)    00:13.51(4)    00:54.55(3)    00:47.13(2)      
     2. Paula Savolainen          Finland         02:37.00       +11:29 00:41.53(7)    00:13.28(2)    00:55.55(4)    00:45.44(1)      
     3. Maria Jonsson             Norway          02:44.50       +19:19 00:34.57(3)    00:13.06(1)    00:54.01(2)    01:02.46(5)      
     4. Lea Leppik                Estonia         02:45.13       +19:42 00:41.48(6)    00:14.57(7)    01:00.30(7)    00:47.58(3)      
     5. Maris Roosipuu            Estonia         02:53.51       +28:20 00:38.04(5)    00:15.51(8)    01:00.18(6)    00:59.38(4)      
     6. Inger Jalakas             Estonia         03:19.02       +53:31 00:48.54(8)    00:16.35(12)   01:06.49(9)    01:06.44(7)      
     7. Maria Engberg             Sweden          03:37.05       +71:34 00:55.40(11)   00:18.03(15)   01:11.35(13)   01:11.47(11)     
     8. Inger Gunnarsson          Sweden          03:43.42       +78:11 00:54.50(10)   00:16.57(13)   01:11.06(12)   01:20.49(14)     
     9. Kaja Ligi                 Estonia         03:52.27       +86:56 01:12.10(16)   00:16.02(10)   01:18.24(19)   01:05.51(6)      
    10. Esta Tamm                 Estonia         03:58.16       +92:45 00:56.09(12)   00:18.57(16)   01:16.45(18)   01:26.25(15)     
    11. Rita Ojala                Estonia         04:05.25       +99:54 01:15.08(17)   00:17.46(14)   01:12.34(14)   01:19.57(13)     
    12. Lena Liljefors            Sweden          04:09.57      +104:26 00:52.10(9)    00:16.34(11)   01:43.14(21)   01:17.59(12)     
        Marianne Njaastein        Norway          DNF                   00:37.42(4)    00:14.03(5)    00:59.52(5)    DNS              
        Merike Paapson            Estonia         DNF                   00:56.30(13)   DNS            DNS            DNS              
        Virpi Remahl              Finland         DNF                   00:34.27(2)    00:13.34(3)    00:53.40(1)    DNF              
        Helve Kansi               Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:14.55(15)   DNF              
        Kai Niinepuu              Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:20.11(20)   01:08.49(8)      
        Anneli Rämmann            Estonia         DNF                   DNS            00:14.14(6)    01:07.01(10)   DNS              
        Ellen Lembra              Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:16.18(17)   DNS              
        Meeli Kerem               Estonia         DQ                    DNS            DQ             01:15.33(16)   DNS              
        Rutti Räbovoitra          Estonia         DQ                    01:02.28(15)   DQ             01:05.10(8)    01:11.07(10)     
        Nathalie Rauturier        France          DQ                    DNS            00:20.37(17)   MP             DNS              
        Gunilla Blomqvist         Sweden          DQ                    01:01.08(14)   DQ             DNS            DNF              
        Jolanda Wehrli            Switzerland     DQ                    MP             00:15.52(9)    01:10.34(11)   01:09.42(9)      
        Elisabet Elmertoft        Sweden          DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
        Maria Jonsson             Norway          DNS                   DNS            DNS            DNS            DNS              
W60
1. 2000m 9KP
2. 2200m 12KP
3. 3100m 11KP
4. 2100m 9KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Gunilla Rylander          Sweden          02:16.19     02:16.19 00:34.14(2)    00:17.36(3)    00:50.40(2)    00:33.49(2)      
     2. Anne Pelto-Huikko         Finland         02:22.37        +6:18 00:37.46(3)    00:15.11(2)    00:51.58(3)    00:37.42(5)      
     3. Gea Rennel                Estonia         02:34.08       +17:49 00:41.39(4)    00:17.53(4)    00:59.55(6)    00:34.41(4)      
     4. Seija Ilmakunnas          Finland         02:55.39       +39:20 00:42.02(5)    00:19.39(6)    01:11.21(9)    00:42.37(7)      
     5. Pille Illak               Estonia         03:10.01       +53:42 00:43.07(7)    00:24.21(9)    01:18.34(11)   00:43.59(9)      
     6. Leena Leesment            Estonia         04:04.40      +108:21 00:52.40(10)   00:25.26(10)   01:39.16(12)   01:07.18(11)     
        Mare Kitsnik              Estonia         DNF                   00:54.51(11)   00:26.51(11)   DNS            DNS              
        Anna-Karin Ohlsson        Sweden          DNF                   00:43.38(8)    DNS            DNS            00:44.36(10)     
        Saima Värton              Estonia         DNF                   00:42.08(6)    DNS            00:55.58(5)    00:31.13(1)      
        Tiina Oras                Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:11.01(8)    DNS              
        Marika Kirsspuu           Estonia         DNF                   DNS            00:15.05(1)    DNS            00:43.33(8)      
        Olga Jakovleva            Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:10.02(7)    DNS              
        Kersti Ehala              Estonia         DQ                    00:44.04(9)    DQ             00:45.33(1)    DNS              
        Ann Warma-Laas            Estonia         DQ                    MP             00:18.23(5)    DNF            00:33.52(3)      
        Priska Gautschi           Switzerland     DQ                    00:30.05(1)    DQ             00:55.37(4)    00:39.26(6)      
        Barbara Dawson            Australia       DQ                    01:27.14(13)   00:23.59(8)    MP             MP               
        Kristiina Kairamo         Finland         DQ                    01:02.34(12)   00:27.09(12)   DNS            MP               
        Titti Rudh                Sweden          DQ                    MP             00:22.52(7)    01:18.09(10)   DNS              
W65
1. 2000m 9KP
2. 1899m 13KP
3. 3100m 11KP
4. 2100m 9KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Siiri Poopuu              Estonia         02:05.14     02:05.14 00:29.35(1)    00:12.47(1)    00:48.23(1)    00:34.29(2)      
     2. Tiina Talisoo             Estonia         02:07.51        +2:37 00:30.27(2)    00:15.53(5)    00:49.05(2)    00:32.26(1)      
     3. Anneli Lindkvist          Sweden          02:36.45       +31:31 00:48.14(6)    00:15.11(4)    00:57.06(4)    00:36.14(4)      
     4. Ulla Lehto                Finland         02:46.58       +41:44 00:47.22(5)    00:16.55(6)    00:59.20(5)    00:43.21(7)      
     5. Lea Tusis                 Estonia         03:00.08       +54:54 00:38.25(3)    00:18.10(7)    01:22.58(8)    00:40.35(6)      
     6. Sirpa Papinsaari          Finland         04:11.34      +126:20 01:04.51(7)    00:19.37(8)    01:29.21(9)    01:17.45(8)      
        Maire Limberg             Estonia         DNF                   00:47.12(4)    00:13.54(2)    00:53.07(3)    DNS              
        Anne Vaikjärv             Estonia         DNF                   DNS            DNS            01:01.25(6)    DNS              
        Tuire Niemi               Finland         DNF                   DNS            00:14.29(3)    DNS            DNS              
        Anne Arold                Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNS            00:36.47(5)      
        Ülle Kadak                Estonia         DQ                    DNS            DQ             DNS            00:35.58(3)      
        Ritva Kärkkäinen          Sweden          DQ                    MP             DQ             01:03.00(7)    DNS              
        Lembe Lutterus            Estonia         DQ                    DNS            00:21.09(9)    MP             DNS              
W70
1. 1800m 9KP
2. 1600m 10KP
3. 2500m 10KP
4. 1800m 9KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Eha Kriks                 Estonia         02:39.22     02:39.22 00:50.27(1)    00:14.12(4)    00:55.39(3)    00:39.04(6)      
     2. Tiiu Kaasik               Estonia         02:46.33        +7:11 01:11.23(3)    00:11.00(1)    00:51.03(1)    00:33.07(3)      
        2 Reserv                  Estonia         DNF                   DNF            DNS            DNS            DNS              
        Kersti Mardiste           Estonia         DNF                   DNS            00:12.46(3)    01:11.11(5)    DNS              
        Ene Ehrenpreis            Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNS            00:31.09(2)      
        Mare Leis                 Estonia         DNF                   DNS            DNS            DNS            00:35.08(4)      
        Sirpa Koivula             Finland         DQ                    00:55.37(2)    DQ             00:52.09(2)    00:29.25(1)      
        Niina Karnit              Estonia         DQ                    MP             00:11.53(2)    01:01.58(4)    00:37.19(5)      
        Tatjana Sumilo            Estonia         DQ                    MP             DNS            01:49.11(6)    00:52.37(7)      
W75
1. 1800m 9KP
2. 1600m 10KP
3. 2200m 10KP
4. 1800m 9KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Paula Kyyrönen            Finland         02:42.31     02:42.31 00:47.35(2)    00:14.20(2)    00:54.21(1)    00:46.15(2)      
     2. Anne Jundas               Estonia         03:09.49       +27:18 00:42.58(1)    00:14.26(3)    01:12.18(4)    01:00.07(4)      
     3. Liis Lille                Estonia         03:28.45       +46:14 01:20.02(3)    00:13.41(1)    01:03.18(2)    00:51.44(3)      
        Kaie Kivila               Estonia         DNF                   Over time      00:17.51(4)    01:11.34(3)    00:45.38(1)      
W80
1. 1699m 7KP
2. 1300m 11KP
3. 1899m 8KP
4. 1800m 8KP
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
     1. Ilona Vanaveski           Estonia         02:43.32     02:43.32 00:52.15(1)    00:16.24(3)    00:49.51(2)    00:45.02(2)      
        Maimu Tornberg            Estonia         DNF                   DNS            00:15.35(1)    DNS            DNS              
        Maie Abram                Estonia         DQ                    MP             00:16.11(2)    00:50.14(3)    01:24.51(3)      
        Maire Raid                Estonia         DQ                    MP             DNS            00:38.23(1)    00:41.21(1)      
W8NR
1. 1300m 6KP Nöörirada / Marked course
2. 599m 5KP Nöörirada / Marked course
3. 1399m 6KP Nöörirada/Marked course
4. 1699m 8KP Nöörirada/Marked course
Placing Name                      Country         Result     Diff       Day 1          Day 2          Day 3          Day 4              
        Elza Tamuza               Latvia          DNF                   00:51.53(1)    00:05.36(1)    DNS            00:55.09(1)      
LSF PT
Race Manager IT: Tak-Soft (Tarmo Klaar) 2006-2021 www.tak-soft.com 08.08.2022 15:40:04